Ballina Bota Scholz i bën thirrje Turqisë që të përmbahet nga provokimet e Greqisë

Scholz i bën thirrje Turqisë që të përmbahet nga provokimet e Greqisë

Kancelari gjerman Olaf Scholz i ka bërë thirrje Turqisë që të ushtrojë përmbajtje ndaj Greqisë pasi tensionet mes dy vendeve janë ndezur, tha të mërkurën një zëdhënës i qeverisë gjermane.

“Kancelari është e mendimit se duke pasur parasysh situatën aktuale, është e nevojshme që të gjithë aleatët e NATO-s të qëndrojnë së bashku dhe të përmbahen nga provokimet mes tyre. Pushtimi i hapësirës ajrore greke dhe fluturimi mbi ishujt grekë nuk është në rregull, duket kundërproduktive dhe kundër frymës së aleancës”, tha zëdhënësi i kancelarit.

Greqia dhe Turqia kanë shkëmbyer akuza për shkelje të hapësirës ajrore javët e fundit.

Turqia dhe Greqia, të dyja aleatë të NATO-s, kanë qenë prej kohësh në mosmarrëveshje për një mori çështjesh si kufijtë detarë, shtrirja e rafteve të tyre kontinentale dhe hapësirës ajrore dhe marrëdhëniet me Qipron e ndarë etnikisht.

Gjermania është e përkushtuar për zgjidhjen e çështjeve të hapura midis Greqisë dhe Turqisë në dialog privat dhe në bazë të ligjit ndërkombëtar, tha zëdhënësi.

Në të njëjtën kohë, tha zëdhënësi, “ne nuk mund të pranojmë vënien në dyshim të sovranitetit të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian”.

Ministria e Jashtme turke dënoi deklaratën e Scholz dhe tha se Ankaraja do të vazhdojë të mbrojë sovranitetin e saj kundër shkeljes së hapësirës ajrore nga forcat greke.

Artikulli paraprakProdhimi i grurit në Ukrainë pritet të ulet me 40% për periudhën 2022-2023
Artikulli tjetërBota kërcënohet nga lufta, Holanda merr masa, shpenzime marramendëse ushtarake