Ballina Bota SHBA dhe aleatët po kërkojnë zgjidhje për të çliruar miliona tonë drithë...

SHBA dhe aleatët po kërkojnë zgjidhje për të çliruar miliona tonë drithë të ngecur në Ukrainë

Administrata Biden po punon për të futur kontejnerë të përkohshëm për magazinimin e grurit ukrainas në vend, një masë ndaluese pasi kërkon të zbusë një krizë ushqimore në rritje të shkaktuar nga bllokada e gjatë disamujore e porteve të Ukrainës nga Rusia, thanë zyrtarët e administratës për CNN.

Këto kontejnerë magazinimi, të tilla si çanta ose kuti, mund të ndihmojnë në shpëtimin e disa prej më shumë se 20 milionë tonëve drithë që janë aktualisht të ngecur brenda Ukrainës. Ata gjithashtu mund të ndihmojnë Ukrainën të ngarkojë grurin në trena ose kamionë jashtë vendit pasi të krijohen rrugët tokësore, shpjegoi një zyrtar i lartë i administratës.

Megjithatë, ndërsa këto përpjekje janë duke u zhvilluar, SHBA dhe partnerët e saj ndërkombëtarë nuk janë më afër gjetjes së një zgjidhjeje të shpejtë dhe absolute për heqjen e bllokadës ruse të porteve ukrainase që ka rritur çmimet globale të ushqimit dhe kërcënon të shkaktojë një mungesë katastrofike ushqimore në disa pjesë të botës.

Puna që SHBA po bën për të hapur rrugë tokësore për drithërat për të hyrë në vendet fqinje, për të futur kontejnerë në vend dhe për të zbatuar ndryshime afatgjata që synojnë të zvogëlojnë varësinë globale në drithërat ukrainase, mund të ketë një ndikim kolektiv në krizë. . Por shumë i shohin përpjekjet si zgjidhje margjinale për një problem shumë më të madh që nuk mund të zgjidhet plotësisht derisa Rusia të lehtësojë bllokadën e saj, veçanërisht të portit më të madh të Ukrainës në Odesa, i cili ka qenë i rrethuar nga luftanijet ruse prej muajsh.

“Nga një këndvështrim praktik, e vetmja mundësi është ende të përpiqemi dhe të shohim se si të zhbllokojmë Odessa”, tha ministri i Jashtëm lituanez Gabrielius Landsbergis për CNN të martën. “Çdo opsion duhet të hulumtohet dhe nëse është e mundur, çdo opsion duhet të përdoret… por për fat të keq, pa eksploruar dhe vazhduar me opsionin Odessa, nuk mendoj se ka ndonjë rrugë tjetër.”

“Nëse rusët nuk e lejojnë atë, ne duhet, si një komunitet global, ne duhet të gjejmë një zgjidhje se si ta bëjmë atë pa marrëveshjen ruse,” tha Landsbergis.

Zyrtarët e OKB-së dhe turqit po përgatiten për raunde të veçanta bisedimesh diplomatike me Moskën duke u bashkuar rreth një plani të ri për të tentuar hapjen e rrugëve detare për drithërat ukrainas, thonë burimet.

Ndërkohë, miliona tonë drithë mbeten të ngecur në Ukrainë, të ruajtura në kapanone dhe në portin në Odesa, duke çuar në një rritje dramatike të çmimeve globale të ushqimeve që ka të ngjarë të përkeqësohet ndërsa lufta vazhdon. Ukraina është eksportuesi i katërt më i madh në botë i misrit dhe eksportuesi i pestë më i madh i grurit, sipas Departamentit të Shtetit, dhe programi i OKB-së për të luftuar pasigurinë ushqimore blen rreth gjysmën e grurit të saj nga Ukraina çdo vit./Abcnews.al/

Artikulli paraprakPylli i Amazonës në flakë, Brazili regjistron zjarret më të mëdha në 18 vitet e fundit
Artikulli tjetërErdogan i jep fund dialogut me Greqinë