Ballina Bota Lavrov thotë se objektivat e Rusisë në Ukrainë tani shkojnë përtej Donbasit

Lavrov thotë se objektivat e Rusisë në Ukrainë tani shkojnë përtej Donbasit

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov tha të mërkurën (20 korrik) se objektivat gjeografike të “operacionit special ushtarak” të Moskës në Ukrainë nuk janë më të kufizuara në rajonin lindor të Donbasit, por përfshijnë një numër territoresh të tjera, njoftoi agjencia shtetërore ruse e lajmeve RIA Novosti.

Lavrov shtoi se objektivat e Rusisë do të zgjerohen edhe më tej nëse Perëndimi i dërgon Kievit armë me rreze të gjatë, tha agjencia.

Kur Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt, Presidenti Vladimir Putin mohoi çdo qëllim për të pushtuar territoret ukrainase, duke thënë se qëllimi i tij ishte të çmilitarizonte dhe “denazifikonte” vendin – një deklaratë e hedhur poshtë nga Kievi dhe Perëndimi si një pretekst për një luftë të stilit perandorak.

Pasi u përpoq në një përpjekje fillestare për të marrë kryeqytetin Kiev, ministria e mbrojtjes e Rusisë tha më 25 mars se faza e parë e operacionit special ishte e përfunduar dhe tani do të fokusohej në “arritjen e qëllimit kryesor, çlirimin e Donbasit”.

Gati katër muaj më vonë, ajo ka marrë Luhanskun, një nga dy rajonet që përbëjnë Donbasin, por mbetet shumë larg nga kapja e të gjithë territorit të tjetrit, Donetsk.

Megjithatë, forcat e saj tashmë kanë kapur territor përtej Donbasit, veçanërisht në rajonet jugore të Zaporizhzhia dhe Kherson, dhe vazhdojnë të lëshojnë sulme me raketa në qytete në të gjithë Ukrainën.

Inteligjenca perëndimore supozon se Rusia donte të merrte të gjithë bregdetin Azov dhe Detin e Zi të Ukrainës, por rezistenca ukrainase i pengoi forcat ruse të merrnin çmimin më të madh – qytetin port të Odesës.

Duke folur në Iran më herët të mërkurën, Putin fajësoi Ukrainën për mosnënshkrimin e asaj që ai e përshkroi si një marrëveshje paraprake paqeje të rënë dakord në mars.

Rusia njohu të ashtuquajturat “republika” të Donetskut dhe Luganskut tre ditë para fillimit të pushtimit të Ukrainës.

Rusia po hedh bazat për aneksimin e territorit ukrainas dhe po instalon zyrtarë të paligjshëm në zonat nën kontrollin e saj, ndërsa kërkon të ushtrojë kontroll të plotë mbi përfitimet e saj në lindje, tha Shtëpia e Bardhë të martën.

Në një intervistë që daton nga viti 2018, Vladimir Chizhov, ambasadori rus në BE, e quajti Donbasin pjesë të Ukrainës.

Artikulli paraprakRita Ora së shpejti me një koncert në Tiranë: E emocionuar për rikthimin në Shqipëri!
Artikulli tjetërPA I PLOTËSUAR KRITERET, RRUGA PËR NË BE DO TË JETË E GJATË