Ballina Bota Vrasja e ish-kryeministrit japonez, Trump: Nuk do të ketë të dytë si...

Vrasja e ish-kryeministrit japonez, Trump: Nuk do të ketë të dytë si ai

Ish-presidenti amerikan Donald Trump ka shprehur ngushëllimet në platformën e tij të mediave sociale duke thënë se vdekja e Shinzo Abe ishte “lajm vërtet i keq për botën”, shkruan The Guardian.

“Atij i është bërë një atentat. Vrasësi i tij u kap dhe shpresojmë se do të marrë dënimin që mertion. Pak njerëz e dinë se çfarë njeriu dhe udhëheqës i madh ishte Shinzo Abe, por historia do ta tregojë. Ai ishte një lider si askush tjetër, por mbi të gjitha ishte një njeri që e donte dhe e çmonte vendin e tij madhështor, Japoninë.

Shinzo Abe do t’i mungojë shumë vendit. Nuk do të ketë kurrë një të dytë si ai,” tha Trump.

Gjithashtu për vdekjen e tij ka reaguar edhe ish-sekretari i shtetit i Trumpit Mike Pompeo.

“Kryeministri Shinzo Abe ishte një mik i dashur, patriot i vërtetë dhe aleat i madh i popullit amerikan. Susan dhe unë jemi shumë të pikëlluar për vdekjen e tij. Ne jemi pranë populli të Japonisë.”

/abcnews.al

Artikulli paraprakVrasja e ish-kryeministrit japonez, ulen në gjysmë shtizë flamujt në SHBA
Artikulli tjetërShpërndante të “bardhë” në lokalet e natës në Mykonos, arrestohet e bija e politikanit maqedonas