Ballina Bota Imazhet satelitore nga Zaporizhzhia, zjarr dhe tym pranë centralit bërthamor (FOTO)

Imazhet satelitore nga Zaporizhzhia, zjarr dhe tym pranë centralit bërthamor (FOTO)

The Zaporizhzhia nuclear power plant is seen at 11:30 a.m. local time on Aug. 24. (Planet Labs)

Një seri imazhesh satelitore, nga Planet Labs dhe Agjencia Evropiane e Hapësirës, ​​tregojnë një zjarr dhe tym pranë termocentralit bërthamor Zaporizhzhia në Enerhodar, Ukrainë.

Tre imazhet satelitore – të cilat janë marrë më 24 gusht në orën 10:39 të mëngjesit, 11:30 dhe 11:35 me kohën lokale – tregojnë një pamje të rrallë të njëpasnjëshme të një zjarri që rritet drejt jugut të uzinës dhe tymit që ngrihet nga një gropë hiri e vendosur në pjesën veriore të kompleksit.

The Zaporizhzhia nuclear power plant is seen at 11:35 a.m. local time on Aug. 24. (European Space Agency)

Termocentrali bërthamor i Zaporizhzhia është parë në orën 11:30 me orën lokale më 24 gusht, shkruan CNN.

Centrali, i cili mbahet nga forcat ruse, u shkëput plotësisht nga rrjeti elektrik për herë të parë në historinë e tij të enjten, sipas operatorit bërthamor të vendit.

The Zaporizhzhia nuclear power plant is seen at 10:39 a.m. local time on Aug. 24. (Planet Labs)

Kompleksi u shkëput për shkak të zjarreve në gropat e hirit aty pranë, duke bërë që linja e fundit e mbetur e energjisë që lidhet me rrjetin energjetik të Ukrainës të shkëputet dy herë, tha Energoatom në një deklaratë. /abcnews.al

The Zaporizhzhia nuclear power plant is seen at 11:30 a.m. local time on Aug. 24. (Planet Labs)
Artikulli paraprakEvropa në alarm, kjo është ngjarja më e tmerrshme që po ndodh në 500 vitet e fundit
Artikulli tjetërITALI/ E rëndë, shqiptari mbytet në lum përpara syve të bashkëshortes