Ballina Bota Nuk kishte ndodhur që nga viti 1979, gratë në Iran mundën të...

Nuk kishte ndodhur që nga viti 1979, gratë në Iran mundën të ndiqnin një ndeshje futbolli (VIDEO)

Më 25 gusht gratë iraniane mundën të ndiqnin një ndeshje futbolli të kampionatit kombëtar Esteghlal-Mes Kerman, në stadiumin Azadi të Teheranit. Kjo nuk ka ndodhur që nga Revolucioni Islamik i vitit 1979.

Megjithëse nuk ka asnjë ndalim zyrtar për gratë që të marrin pjesë në ngjarje sportive në Iran, ato rrallë marrin pjesë pasi shpesh u refuzohet hyrja.

Vendimi erdhi pasi FIFA u dërgoi një letër autoriteteve iraniane duke u kërkuar atyre që të heqin ndalimin e grave për të hyrë në stadiume sepse shkel statutet e futbollit ndërkombëtar.

Të enjten, tifozët u vendosën në një tribunë të veçantë dhe hynë nga një hyrje tjetër nga ajo e burrave.

Artikulli paraprakTetovë – Kapet me “presh në dorë” një falsifikator eurosh, iu gjetën 29 kartëmonedha të falsifikuara nga 100 euro.
Artikulli tjetërQeveria pa përgjigje se përse nuk ndihmoi në dëmet e shkaktuara nga përmbytjet në Tetovë