Ballina Bota Kryeqyteti i ri i Egjiptit – sfondi i shkretëtirës që dëshiron të...

Kryeqyteti i ri i Egjiptit – sfondi i shkretëtirës që dëshiron të mahnisë botën

Egjipti po ndërton një kryeqytet të ri që do të përmbajë ndërtesën më të lartë në botë dhe kompleksin më të madh të mbrojtjes në botë. Por ka shumë pikëpyetje rreth mega-projektit. Erik Ohlsson i DN dhe Alexander Mahmoud ishin disa nga gazetarët e parë që bënë një turne në një metropol të shkretëtirës me ëndrra të çmendura madhështie.

Largohemi nga Kajro në drejtim të lindjes, drejt Suezit. Pas më pak se një ore, ne kemi kaluar periferinë e zhurmshme të kryeqytetit egjiptian. Do të jetë qetësi në shkretëtirë. Autostrada është e gjerë dhe mban erë asfalti, karrexhata është e pluhurosur me rërë.

Brenda Kajros, banesat e rrënuara gri-kafe janë rrafshuar me tokë për t’i hapur rrugë autostradës. Shtëpitë e mbetura janë vetëm pak metra nga rruga e re.

Papritur vija e horizontit thyhet nga një siluetë asimetrike. Rrokaqiejt, themelet prej betoni dhe fasadat masive të shtëpive të mbushura fort shfaqen në akullin e largët diellor.

Është kryeqyteti i ri i Egjiptit para nesh. Qyteti që filloi të ndërtohej nga e para dhe asgjëja pesë vjet më parë. Brenda pak viteve, pesë deri në gjashtë milionë njerëz do të kenë rezidencën e tyre këtu, si dhe pallatin presidencial, ndërtesat qeveritare dhe të gjithë administratën qeveritare.

Sikur të mos mjaftonte kjo, kryeqyteti është gjithashtu një simbol i vetë-imazheve dhe vizioneve të sundimtarëve egjiptianë. Dhe ata janë madhështore. Madhështore.

Merrni, për shembull, selinë e re të Ministrisë së Mbrojtjes të Egjiptit. Do të jetë kompleksi më i madh i mbrojtjes në botë. Katër herë më i madh se Pentagoni, ndërtesa gjigante jashtë Uashingtonit që strehon Departamentin e Mbrojtjes të SHBA. Shtabi i mbrojtjes, Pentagoni, është i njohur gjerësisht për pesë qoshet e tij. Por ekuivalenti në Egjipt është një ndërtesë me tetë qoshe të quajtur Octagon.

Nga vendi ynë në shkretëtirë , horizonti i qytetit i ngjan një mirazhi. Ndjenja e jorealitetit mbetet teksa i afrohemi qytetit, i cili në gjendjen e tij aktuale mund të krahasohet me një qepë: një guaskë e jashtme e ndotur dhe e ashpër, ku ngasin kamionë të rëndë, kamionë dhe buldozerë. Pra, disa shtresa më poroze dhe në fund një bërthamë e lëmuar mirë ndërtesash të përfunduara.

Ndërtimi i një kryeqyteti të ri nga e para nuk është një ide e re. Në kohët moderne ka disa shembuj. Më e famshmja është zhvendosja e kryeqytetit të Brazilit nga Rio de Zhaneiro në Brasilia, e cila u bë selia e presidencës dhe administratës në vitin 1960.

Në 1991 Abuja u bë kryeqyteti i Nigerisë në vend të Lagos të mbipopulluar, dhe në 2005 Rangoon u zëvendësua si kryeqyteti i Mianmarit nga Naypyidaw. Në këtë moment, qeveria indoneziane po e zhvendos kryeqytetin nga Xhakarta gjithnjë e përmbytur në Nusantara, një qytet i ri në ishullin Borneo.

Fakti që këto qytete rrallë ose kurrë nuk bëhen aq mirëfunksionuese dhe tërheqëse siç përshkruhen në fazën e planifikimit, nuk u ka shkuar në mendje promotorëve të kryeqytetit të ri egjiptian.

Ne kemi të drejtën e ëndrrës sonë, tha zëdhënësi kryesor i projektit Khalid el-Hosseni për gazetën britanike The Guardian këtë vit.

Dhe tani qyteti i ëndrrave po merr formë në Egjipt. Përfundojmë në një rrugë të gjerë parakalimi, të veshur me ndërtesa me shtylla me një ndjenjë zyrtare. Përpjekje të mëdha janë bërë për të krijuar gjelbërim: lëndina, rrugica palmash, mbjellje me shkurre të ulëta dhe lule të ngjashme me hibiskusin që përkulen në nxehtësinë e thatë të shkretëtirës.

Qendra duket se është pothuajse e përfunduar. Por ku janë të gjithë njerëzit? Në një qytet të madh duhet të ketë makina, autobusë dhe këmbësorë. Por këtu është tmerrësisht bosh nga njerëzit dhe automjetet, po, nga jeta në përgjithësi.

Sipas parashikimeve, gjithçka duhet të jetë gati për pesë ose gjashtë vjet. Një datë hapjeje nuk është caktuar ende.

Një gjë është e sigurt: pamjet do të jenë diçka shumë të veçanta. Planifikuesit e qytetit nuk kanë hedhur një vështrim, por kanë ngulur sytë bosh në atë që qytetet botërore si New York City, Dubai dhe Singapori kanë për të ofruar. Dhe të vendosur për t’i tejkaluar të gjithë – me ngjyra fluturuese.

Shtabi kolosal i mbrojtjes Octagon është larg nga i vetmi projekt gjigant që po ndërtohet apo planifikohet. Këtu janë disa baste të tjera spektakolare:

● Një shtizë flamuri me 191 metra, do të jetë më e larta në botë. Aktualisht, rekordi mbahet nga një shtyllë 171 metra e lartë në kryeqytetin saudit Jeddah.

● Një obelisk në xhami dhe beton që do të ngrihet të paktën 385 metra mbi shkretëtirë. Kulla Ikonike, siç quhet, po konkurron me një kullë në Abidjan të Bregut të Fildishtë, për t’u bërë më e larta në Afrikë. Flitet se ndërtuesit egjiptianë do të shtojnë edhe disa metra para se të përfundojë obelisku vitin e ardhshëm, për t’u siguruar që rekordi do të jetë i tyre.

● Oblisco Capitale do të errësojë Kullën Ikonike brenda pak vitesh. Ky rrokaqiell do të shtrihet një kilometër në ajër dhe do të bëhet kështu ndërtesa më e lartë në botë.

● Një hekurudhë e vetme që kalon midis kryeqytetit të ri dhe Kajros. Me 56.5 kilometrat e tij, do të jetë më i gjati në botë.

● Një projekt i qelizave diellore që përfshin përdorimin më të madh në botë të çatisë për panele diellore deri më sot.

● Një zonë e gjerë parku e quajtur Green River, e cila me rreth 25 kilometra katrorë është gjashtë herë më e madhe se Central Park në Nju Jork.

● Një aeroport ndërkombëtar që do të jetë aq i madh sa Heathrow jashtë Londrës.

Shto kësaj, kryeqyteti i ri do të strehojë gjithashtu një qendër hapësinore për programin satelitor të Egjiptit, si dhe një “Qytet Olimpik Ndërkombëtar”, një kompleks gjigand sportiv që do të jetë guri themeltar i ofertave të Egjiptit si për Kupën e Botës FIFA 2030, ashtu edhe për verën e vitit 2036. Lojërat Olimpike. Objektet përfshijnë një stadium futbolli me kapacitet 90,000.

Me këtë akumulim më të lartë, më të madh dhe më të gjatë në kujtesë, ne parkojmë makinën jashtë selisë së ACUD, kontraktori i përgjithshëm përgjegjës për ndërtimin e kryeqytetit. Duhen disa lundrime të gabuara përpara se ta gjejmë – tabelat e rrugëve nuk janë ngritur ende.

ACUD do të thotë kapitali administrativ për zhvillimin urban, një kompani në pronësi të Forcave të Mbrojtjes Egjiptiane. Ushtria është një shtet brenda shtetit në Egjipt dhe një lojtar i madh në biznes. Kompanitë në pronësi ushtarake drejtojnë gjithçka, nga fabrikat e spagetave deri tek zinxhirët e stacioneve të benzinës, por mbi të gjitha ato merren me projekte të mëdha infrastrukturore.

Megjithatë, është e vështirë të dihet saktësisht se sa pjesë e botës së biznesit kontrollohet nga ushtria. Të gjitha statistikat janë të klasifikuara dhe kushdo që përpiqet të hulumtojë këtë çështje rrezikon të akuzohet për spiunazh. Por fakti që ushtria egjiptiane qëndron pas ndërtimit të kryeqytetit të ri nuk është sekret.

ACUD është vendosur në një ndërtesë relativisht të zakonshme trekatëshe. Këtu takojmë Khalid el-Hosseini të përmendur më parë, i cili është zëdhënësi dhe disi i fytyrës së projektit kapital.

el-Hosseini është i veshur me një këmishë të zbërthyer dhe të jep një përshtypje të relaksuar, pavarësisht prejardhjes së tij si gjeneral brigade. Fatkeqësisht, nuk marrim shumë ndihmë prej tij: ai ka rezervuar dy herë një takim dhe nuk ka kohë për intervistën e premtuar më parë. Në vend të kësaj, ish-gjenerali cakton një grua të re nga departamenti i PR për të na treguar rreth pjesëve të zgjedhura të kryeqytetit.

Një turne me kufizime, rezulton. Projekti kapital është jo vetëm i vështirë për t’u kuptuar, por edhe i vështirë për t’u afruar. Kemi kaluar muaj të tërë duke kontaktuar autoritete të ndryshme civile dhe ushtarake për të marrë lejet e nevojshme për të arritur fare këtu. Tani mësojmë se shumë nga punimet e ndërtimit që po vazhdojnë janë të mbyllura për publikun. Fotografimi dhe aksesi janë të ndaluara në disa vende.

Pse atëherë Egjipti duhet të braktis kryeqytetin e tij aktual, Kajron? Në fund të fundit, ai është i mrekullueshëm dhe i famshëm në vetvete: qyteti më i madh i Afrikës me një histori pesëmijë vjeçare, emri i të cilit do të thotë “Fitimtari”.

Profesori i ekonomisë David Sims, një ekspert i planifikimit urban të Botës së Tretë dhe një nga autoritetet më të mëdha në infrastrukturën egjiptiane, e thotë troç:

“Egjipti ka nevojë për një kryeqytet të ri, aq sa unë kam nevojë për një vrimë në kokë”, ka thënë ai në një intervistë.

Epo, çfarë ofron në të vërtetë ky Metropol gjysmë i fshehtë i krijuar nga njeriu në shkretëtirë? Një qytet që nuk ka as emër, por për momentin shkon me emrin Kryeqyteti i Ri Administrativ.

Arsyeja zyrtare e krijimit të kryeqytetit të ri është se Kajro po shpërthen në tegela. Rreth 30 milionë banorë jetojnë në zonën e Kajros. Popullsia e Kajros rritet me të paktën gjysmë milioni çdo vit.

Rritja e shfrenuar e popullsisë dhe mungesa e mirëmbajtjes dëmton ndërtesat dhe infrastrukturën tjetër, diçka që rregullisht ka pasoja katastrofike. Deri më 14 gusht të këtij viti, mbi 40 besimtarë u vranë kur një defekt elektrik shkaktoi një zjarr të madh në një kishë në Giza, një periferi të Kajros.

Plaga më e madhe e Kajros është trafiku. Qyteti është një nga vendet më të ndotura në botë. Përveç kësaj, trafiku i palëvizshëm i automjeteve ndikon në ekonomi: një studim i Bankës Botërore tregon se bllokimet e trafikut në Kajro reduktojnë produktin e brendshëm bruto vjetor të Egjiptit me pothuajse 4 për qind.

Përkrahësit e kryeqytetit të ri gjithashtu priren të vënë në dukje se ministritë e Egjiptit janë të shpërndara në të gjithë Kajron, gjë që e vështirëson punën e qeverisë.

Me fjalë të tjera, ata që janë në pushtet kanë një zgjidhje radikale për tymrat e shkarkimit dhe prishjen e Kajros: ne i kthejmë shpinën mjerimit. Dhe në vend të kësaj ndërtojë një qytet të ri në shkretëtirën e dëlirë e të paprekur.

Ndërtimi i qyteteve satelitore në Kajro në buzë të shkretëtirës nuk është sigurisht një ide e re. Qysh në fillim të viteve 1970, u ndërtuan periferi të cilave iu dhanë emra patriotikë si Dhjetë Ramazani dhe Gjashtë Tetor, të dyja duke iu referuar luftës kundër Izraelit në 1973. Por interesi për t’u zhvendosur atje ishte i dobët nga banorët e Kajros, dhe sot periferitë janë një përvojë mjaft dëshpëruese – shtëpi prej betoni të mirëmbajtura keq në një mjedis steril, me popullsi të rrallë.

Por këto përvoja nuk e kanë penguar presidentin Abdelfattah al-Sisi, i cili gjatë kohës së tij në pushtet kishte një prirje për investime në shkallë të gjerë. Ndoshta pasojë e rrugës së tij drejt pushtetit.

Pas Pranverës Arabe në 2011, presidenti po aq i gjatë dhe despotik Hosni Mubarak u detyrua të largohej nga detyra. Kur do të zgjidhej një president i ri, ishte në maj/qershor 2012, Mohammed Mursi me orientim islamik mori më shumë vota.

Por Mursi nuk zgjati shumë si president. Në verën e vitit 2013, ai u rrëzua pas një grushti ushtarak, duke i hapur rrugën presidentit aktual, Abdulfattah al-Sisi. Ai fitoi zgjedhjet në qershor 2014, kur mori 96 për qind të votave, pas një fushate në të cilën u premtuan “siguri dhe stabilitet”.

Që atëherë, al-Sisi ka krijuar një shtet represiv në të cilin dhjetëra mijëra figura të opozitës janë burgosur dhe ku gjykatat ushtarake kanë dënuar me vdekje qindra kundërshtarë politikë. Përveç kësaj, ai ka zbatuar ndryshime kushtetuese që do të thotë se ai mund të ulet si president deri në vitin 2030.

Një nga vendimet e para të al-Sisit si president i sapozgjedhur ishte zgjerimi i pjesës së sipërme të Kanalit të Suezit, një projekt që u përfundua në kohë rekord dhe u përurua në gusht 2015.

Qëllimi ishte zvogëlimi i kohës për anijet që zgjedhin të kalojnë përmes Kanalit të Suezit, duke rritur kështu konkurrencën e rrugës ujore. Pas disa vitesh hezituese, trafiku i kanaleve është rritur sërish dhe Kanali i Suezit është një nga burimet më të mëdha të të ardhurave për shtetin egjiptian.

Por Kanali i Suezit me gjithë lavdinë e tij. Kryeqyteti i ri është një angazhim jashtëzakonisht shumë më i madh, me një buxhet që fillimisht arrinte në ekuivalentin e 480 miliardë SEK, por tani ka arritur në të paktën 630 miliardë SEK.

Nuk është një supozim i egër që ambiciozit al-Sisi i bëjnë përshtypje autokratë të tjerë në Lindjen e Mesme dhe investimet e tyre në megaqytetet.

Princi i Kurorës i Arabisë Saudite, Mohammed bin Salman, ka shtyrë përpara me qytetin utopik të Neom, ku është planifikuar ndërtesa më e madhe në botë . Mohammed bin Zayed, njeriu i fortë i Emirateve të Bashkuara Arabe, është pas Masdar City në Abu Dhabi. Projekti tregtohet si “qyteti më miqësor ndaj mjedisit dhe teknologjisë së lartë në botë”.Dagens Nyheter/Në shqip: Tetova News

Artikulli paraprakGjendet në Rusi/ ‘Një sulm i koordinuar’! Eksperti i sigurisë tregon ku gjendet serveri që hakeroi TIMS
Artikulli tjetërHudhra e zezë dhe dobitë e saj për shëndetin tuaj