Ballina Bota Amerikanët dërgojnë në Ukrainë armën që i fut të dridhurat Putinit

Amerikanët dërgojnë në Ukrainë armën që i fut të dridhurat Putinit

Në një kohë kur Ukraina është duke u përballur me sulme të shtuara me raketa nga ana e Rusisë, Financial Times ka analizuar dobistë në mbrojtjen ajrore të vendit. Në dy ditët e fundit, pala ruse ka shënjestruar sërish qytete në Ukrainën perëndimore duke bombarduar objektiva jo ushtarake, por “civile”, në përgjigje të sulmit të së shtunës së kaluar në urën e në Krimesë së kontrolluar nga Rusia.

Disa nga raketat janë lëshuar nga anijet detare ruse në Detin e Zi. Sipas presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, forcat ruse përdorën edhe dronët iranianë Shahed-136.

Shumë analistë (New York Times, Guardian) besojnë se duke goditur qytetet ukrainase në perëndim, Putini 70-vjeçar po kënaq audiencën e tij të brendshme të nacionalistëve të linjës së ashpër të kthyer në Rusi.

Të tjerë, si shefi i inteligjencës britanike, Sir Jeremy Fleming, argumentojnë se palës ruse tani po i “mbarojnë” armët dhe municionet. Megjithatë, sulmi i bërë së fundmi nga pala ruse po ndryshon edhe një herë faktet e luftës në Ukrainë.

Forcave ukrainase tani po u kërkohet të zgjedhin se ku do të përdorin, jo shumë, sistemet e mbrojtjes ajrore që kanë në dispozicion: Për të mbrojtur civilët në qytetet në perëndim apo për të kundërsulmuar forcat ukrainase që përparojnë në lindje?

Zyrtarët perëndimorë dhe ukrainas, si dhe analistët ushtarakë, e konsiderojnë mungesën e sistemeve të mbrojtjes ajrore një nga dobësitë kryesore të Kievit. Tema e forcimit të mbrojtjes ajrore të Ukrainës ishte dominuese në bisedën telefonike mes presidentit amerikan Joe Biden dhe homologut të tij ukrainas Volodymyr Zelensky.

Sulmet e fundit kundër qyteteve ukrainase tregojnë se sa e vështirë është për një vend kaq të madh gjeografikisht si Ukraina të mbrohet plotësisht nga sulmet ajrore ruse. Kievi ka zhvendosur disa nga sistemet e tij të mbrojtjes ajrore në vijën e parë të luftimeve në lindje për të siguruar mbulim për trupat e përfshira, sipas një zyrtari të lartë perëndimor të cituar nga FT.

Sipas Vadym Prystaiko, ambasadori i Ukrainës në MB, Kievi ka udhëzuar diplomatët e tij në kryeqytetet perëndimore që të bëjnë presion për dërgimin e më shumë sistemeve të mbrojtjes ajrore.

Shtetet e Bashkuara do t’i dorëzojnë Ukrainës në muajt e ardhshëm dy të parët nga gjithsej tetë Sistemet Kombëtare të Raketave të Avancuara Sipërfaqe-Ajër (Nasams) që është zotuar të japë. Gjermania, nga ana tjetër, do të dorëzojë të parin nga katër sistemet e mbrojtjes ajrore Iris-T në ditët në vijim.

Ukrainasit po luftojnë deri tani me sistemet S-300, SA-11 Buk, Stinger etj.

Megjithatë, pala ukrainase thekson se ajo që ka aktualisht në dispozicion nuk është e mjaftueshme. Sa i përket Perëndimit, ata pritet të diskutojnë çështjen e ndihmës ushtarake për Ukrainën në takimet që do të mbahen të mërkurën dhe të enjten. /abcnews.al/

Artikulli paraprakVizita e papritur në Turqi, Rama ndan foto nga takimi me Erdoganin
Artikulli tjetërZelensky: Nuk ka negociata me Putin, por mund të bisedojmë me lider të ndryshëm rus