Ballina Bota Bashkimi Europian do të trajnojë 15 mijë ushtarë ukrainas

Bashkimi Europian do të trajnojë 15 mijë ushtarë ukrainas

Ministrat e jashtëm të BE-së kanë rënë dakord të ofrojnë trajnime ushtarake për deri në 15,000 ushtarë ukrainas.

Misioni i Ndihmës Ushtarake është nënshkruar në një takim sot në Luksemburg, me një kosto prej më shumë se 100 milion euro.

Programi do të zhvillohet në territorin e BE-së me një mandat për një periudhë fillestare dyvjeçare, duke ofruar trajnim individual, kolektiv dhe të specializuar për forcat e armatosura të Ukrainës.

Një diplomat sugjeroi se do të duhen disa javë të tjera përpara se misioni të vendoset, raporton BBC.

Ata thanë se kjo për shkak se ishte kaq e pazakontë në model dhe shtrirje, saqë detajet operacionale duhet ende të përpunoheshin.

Shefi i Punëve të Jashtme të BE-së, Josep Borrell, tha se vendimi ishte provë e qartë se BE-ja do të qëndrojë në krah të Ukrainës për aq kohë sa i nevojitet.

Polonia pritet të presë shumicën e trajnimit aktual, ndërsa selia operative do të jetë në Bruksel. /abcnews.al

@tetovanews