Ballina Bota 13 pasgoditje pas tërmetit 4.9 ballë në Izmir të Turqisë (VIDEO+FOTO)

13 pasgoditje pas tërmetit 4.9 ballë në Izmir të Turqisë (VIDEO+FOTO)

Një tërmet me magnitudë 4.9 ka ndodhur në orën 03:29 në lagjen Buça të Izmirit. Sipas raporteve fillestare, minarja e një xhamie në Konak është shkatërruar. Në rreth 20 ndërtesa kishte të çara. Vazhdon trajtimi i 7 personave, 1 prej të cilëve është në gjendje serioze.

Pas tërmetit 4.9 ballë, deri në orën 04.30 kanë ndodhur 13 pasgoditje, më e madhja prej të cilëve 2.4.


Ministri i Brendshëm Süleyman Soylu, i cili shkoi në Izmir, tha: “Ka të çara në rreth 20 ndërtesa, ka raportime për disa dëmtime. Ekipet e Mjedisit dhe Urbanizimit kanë nisur gjithashtu për të identifikuar këtë problem.” tha ai.

Ministri i Shëndetësisë Fahrettin Koca tha se “gjithsej 64 persona janë prekur nga paniku. Vazhdon trajtimi i 7 personave, 1 prej të cilëve është në gjendje serioze. Tërmeti është ndjerë edhe në qytetet përreth. Miqtë tanë janë në punë. Faleminderit shumë”, tha ai.

Minarja e xhamisë Selahattinoğlu në rrethin Kubilay të rrethit Konak është dëmtuar. Pas tërmetit ka pasur një ndërprerje afatshkurtër të energjisë elektrike në disa pjesë të qytetit . Në Qendrën e Thirrjeve Emergjente 112 ka mbërritur njoftimi se disa në disa objekte janë shkatërruar oxhaqet.

Duke bërë një deklaratë pas tërmetit, kryetari i Bashkisë Metropolitane të Izmirit, Tunç Soyer tha: “Të gjithë zjarrfikësit tanë janë në patrullë. Minarja e një prej xhamive tona në Konak është shkatërruar. Sipas gjetjeve tona të para, nuk ka dëmtime në objektet e metrosë , tramvajit dhe İZBAN. Një skanim i detajuar është në proces”, tha ai.

@tn.lajmelokale
@tetovanews