Ballina Bota Biden: SHBA-të e dinin prej ca kohësh që Rusia do të tërhiqej...

Biden: SHBA-të e dinin prej ca kohësh që Rusia do të tërhiqej nga Kherson-i

Presidenti i SHBA Joe Biden ka thënë se është e qartë se ushtria ruse ka “probleme reale” pasi trupat u urdhëruan të tërhiqeshin nga qyteti ukrainas Kherson-i dhe zonat përreth.

Duke dhënë një konferencë shtypi në Shtëpinë e Bardhë,  Biden tha: “Më duk interesante se ata pritën deri pas zgjedhjeve për të bërë atë gjykim, të cilin ne e dinim për disa kohësh se ata do ta bënin.

“Dhe kjo është dëshmi e faktit se ata kanë disa probleme reale – ushtria ruse.

“Dhe e dyta : së paku do të çojë në kohën që të gjithë të rikalibrojnë pozicionet e tyre gjatë periudhës së dimrit dhe mbetet për t’u parë nëse Ukraina është apo jo e përgatitur për kompromis me Rusinë. Unë do të shkoj në G20 – më është thënë se Presidenti Putin nuk ka gjasa të jetë atje, por liderë të tjerë botërorë do të jenë atje në Indonezi dhe ne do të kemi një mundësi për të parë se çfarë hapat e ardhshëm mund të jenë”.

@tetovanews