Ballina Bota “Nxehet” situata, Koreja e Veriut dhe ajo e Jugut lëshojnë raketa në...

“Nxehet” situata, Koreja e Veriut dhe ajo e Jugut lëshojnë raketa në brigjet e njëra-tjetrës për herë të parë

Koreja e Veriut dhe ajo e Jugut kanë lëshuar për herë të parë raketa në ujërat e brigjeve të njëra-tjetrës.

Seuli u hakmor të mërkurën tre orë pasi Pheniani lëshoi ​​një raketë që u ul më pak se 60 km nga qyteti jugor Sokcho.

Ushtria e Jugut tha se kjo ishte një shkelje “e papranueshme” e territorit të saj.

Ai lëshoi ​​tre raketa ajër-tokë në përgjigje, të cilat zyrtarët thanë se u ulën në një distancë të ngjashme përtej vijës kufitare veriore (NLL).

Linja e demarkacionit shënon pikën e përafërt në mes të rrugës në det midis Koresë së Veriut dhe Koresë së Jugut, por Veriu nuk e ka pranuar kurrë kufirin, shkruan BBC.

Koreja e Veriut gjuajti të paktën 10 raketa në drejtimet lindore dhe perëndimore të mërkurën, thonë zyrtarët e Koresë së Jugut.

Ajo vjen një ditë pasi Veriu kërcënoi SHBA-në dhe Korenë e Jugut për stërvitjet e tyre të përbashkëta ushtarake, duke thënë se “SHBA dhe Koreja e Jugut do të duhet të përballen me një rast të tmerrshëm dhe të paguajnë çmimin më të tmerrshëm në histori”.

Ekziston shqetësimi se udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong-un mund të jetë duke përgatitur terrenin për testin e parë të armëve bërthamore në pesë vjet.

Të paktën një nga raketat e Koresë së Veriut, e lëshuar para orës 09:00 (00:00 GMT) të mërkurën, u ul rreth 26 km në jug të kufirit, 57 km në lindje të Sokcho dhe 167 km në veri-perëndim të ishullit Ulleung.

Ai shkaktoi sirenat e sulmit ajror në Ulleung, ku banorëve iu tha të evakuoheshin në strehimoret nëntokësore.

Ai u kap menjëherë nga autoritetet koreano-jugore dhe japoneze, të cilët dënuan me shpejtësi përshkallëzimin nga Pheniani.

Presidenti i Koresë së Jugut, Yoon Suk-yeol e cilësoi atë një “pushtim territorial efektiv” dhe u zotua për një “përgjigje të shpejtë dhe të vendosur”.

Sipas ligjit ndërkombëtar, vendet mund të krijojnë pretendime territoriale vetëm për 12 milje detare në kufi me tokën e tyre dhe raketa ra jashtë këtij kufiri.

Rreth tre orë më vonë, Jugu lëshoi ​​tre raketa me precizion ajër-tokë nga avionët luftarakë në ujërat në brigjet e tij lindore.

Të shtënat janë një përshkallëzim i dukshëm i armiqësive në të gjithë gadishullin këtë vit, i cili kishte dëshmuar tashmë mbi 50 lëshime raketash nga Koreja e Veriut, duke përfshirë një raketë balistike që kaloi mbi Japoni./Abcnews.al./

Artikulli paraprakBB: Vala e re e emigracionit të të rinjve, shqetësim për fuqinë punëtore
Artikulli tjetërPo pinte cigare fshehur, pasagjeri i vë flakën tualetit të avionit