Ballina Bota Stuhia “Eva” godet Greqinë, mesazhi që po shpërndahet me urgjencë: Shmangni udhëtimet...

Stuhia “Eva” godet Greqinë, mesazhi që po shpërndahet me urgjencë: Shmangni udhëtimet në Atikë

GREQI – Në Greqinë fqinjë është dhënë alarmi për stuhinë “Eva” që pritet të godasë me ashpërsi Atikën duke shkaktuar fenomene të rënda të motit, nga rrebeshe e deri edhe breshër. Mbrojtja Civile ka nisur dërgimin e mesazheve urgjente për të shmangur lëvizjen nga mbrëmja e së shtunës deri të dielën pasdite. Mesazhi përmend fenomene të rrezikshme të motit, ndërsa thekson: “Shmangni udhëtimet”.

Kur dhe ku do të godasë moti i keq

Të dielën në pjesën më të madhe të vendit do të ketë reshje shiu dhe stuhi, dukuri të cilat lokalisht do të jenë intensive deri në shumë intensive dhe që në orët e mbrëmjes do të fillojnë të kufizohen në lindje, qendrore, në jug dhe në Egje. Do të ketë edhe reshje breshëri.

Nga orët e pasdites së nesërme, fenomene shumë të forta do të ndodhin në Ciklada, ishujt e Egjeut Lindor, Dodekanez dhe zona të Kretës. Kushtet atmosferike favorizojnë transportin e pluhurit nga Afrika.

Temperaturat, sipas meteos të Observatorit Kombëtar të Athinës, do të variojnë nga 5 deri në 15 gradë, në pjesën tjetër të Greqisë Veriore nga 5 deri në 21 gradë, në Epir nga 8 deri në 19 gradë, në Thesali nga 8 deri në 20 gradë, në pjesën tjetër të kontinentit nga 8 deri në 21 gradë, në ishujt e Jonit nga 13 deri në 18 gradë dhe në ishujt e Egjeut dhe në Kretë nga 12 deri në 22-23 gradë Celsius.

Në Atikë priten reshje të dendura shiu dhe stuhi. Rritet mundësia për reshje breshëri. Era do të fryjë nga jug-juglindja dhe nga mbrëmja vonë nga lindja verilindore, por gjatë shtrëngatave do të fryjë erëra lokale deri në furtunë. Përqendrimet e pluhurit në atmosferë do të rriten. Temperaturat do të lëvizin nga 16 deri në 20 gradë.

Në Selanik priten herë pas here reshje të dendura shiu dhe stuhi. Rritet mundësia për reshje breshëri. Do të fryjë erë nga juglindja. Temperaturat do të lëvizin nga 14 deri në 19 gradë./abcnews.al/

@tetovanews