Ballina Bota VIDEO/Tërmeti në Düzce të Turqisë i barasvlefshëm me shpërthimin e 700 mijë...

VIDEO/Tërmeti në Düzce të Turqisë i barasvlefshëm me shpërthimin e 700 mijë tonëve dinamit

Ekspertët komentuan tërmetin 5.9 që ndodhi në Düzce të Turqisë. Prof. Dr. Şükrü Ersoy tha për NTV se ky tërmet nuk do të shkaktonte tërmetin e pritur të Stambollit. Prof. Dr. Tüysüz deklaroi se nga tërmeti u shkarkua një energji e barasvlefshme me energjinë e liruar nga shpërthimi i 700 mijë tonëve dinamit.
Një tërmet me magnitudë 5.9 ka ndodhur në lagjen Gölyaka të Düzce.

Tërmeti është ndjerë fuqishëm në Stamboll dhe Ankara.

Ekspertët vlerësuan tërmetin në transmetimin e drejtpërdrejtë në NTV. Pyetja më kurioze ishte nëse lëkundjet do të shkaktonin tërmetin e pritur të Stambollit.

Duke bërë një deklaratë mbi këtë temë, Dekani i Fakultetit të Inxhinierisë së Ndërtimit të Universitetit Teknik Yıldız Prof. Dr. Şükrü Ersoy tha, “Nuk është pararendësi i tërmetit të pritshëm të Stambollit. Ne presim një tërmet më të madh se 7 në Detin Marmara, në Fajin e Anadollit të Veriut. Nuk po flasim për një tërmet të tillë për momentin. Po flasim për një tërmet më në lindje”.
Duke informuar se Düzce nuk është e mirë si terren, Ersoy vuri në dukje se meqenëse stoku i ndërtesës u rinovua pas tërmetit të vitit 1999, nuk priteshin dëme të mëdha.

Duke tërhequr vëmendjen për pasgoditjet, Ersoy tha, “Pas kësaj, pasgoditjet mund të ndjehen rreth 5 herë. Kjo mund të zgjasë të paktën një javë e 10 ditë. Jini të përgatitur për këtë.”

Gjeologu Prof. Okan Tüysüz, nga ana tjetër, tha se intensiteti i tërmetit ishte 5.9, por intensiteti në sipërfaqe ishte rreth 8. “Kjo tregon se një energji e barabartë me shpërthimin e një dinamiti prej rreth 700 mijë tonësh është shkarkuar nga ky tërmet. Prandaj është një tërmet shumë i fortë”, tha Tüysüz.

Duke shpjeguar se lëkundjet u ndjenë në një zonë të gjerë nga Stambolli në Ankara, Ersoy tha: “Një tërmet afër sipërfaqes, vlerat e thellësisë midis 7 kilometrave dhe 3.5 kilometrave. Është një nga arsyet e rëndësishme pse është ndjerë. ne siperfaqe.”

Duke vënë në dukje se një arsye tjetër e rëndësishme është se Gölyaka dhe Düzce kanë toka të dobëta, Tüysüz tha, “Të tilla toka përforcojnë valët e tërmetit dhe i transmetojnë ato te njerëzit. Një tërmet i kësaj magnitude pritet të shkaktojë dëme. Rinovimi i ndërtesave me 80 për qind është një nga faktorët kryesorë që pengojnë që dëmi të jetë i madh”, tha ai.

Duke informuar se pasgoditjet e vazhdueshme mund të arrijnë deri në 5 ballë, Tüysüz paralajmëroi: “Është e nevojshme të mos hyni në strukturat e dëmtuara dhe të prisni inspektimin e tyre nga autoritetet”.

Anëtari i Fakultetit të Universitetit Hacettepe, profesori, doktor Erçin Kasapoğlu, deklaroi se tërmeti mund të shkaktojë një tërmet që mund të ndodhë në perëndim. Kasapoglu ka thënë:

“Ky tërmet është një tërmet që ka ndodhur në vijën e çarjes së Anadollit verior, e cila është linja më aktive në Turqi . Është një tërmet i përmasave mesatare. Pavarësisht kësaj, ka një shkarkim të madh energjie. Një pjesë e energjisë së çliruar shpërndahet. nga pasgoditjet. Por drejt perëndimit të Anadollit të Veriut. “Kjo krijon një akumulim tensioni. Energjia e çliruar nga ky tërmet do të shkaktojë presion dhe akumulim tensioni drejt perëndimit. Shpresoj që jo, por duhet të presim për një tërmet në perëndim.”

Duke nënvizuar se masat kundër tërmetit duhet të merren sa më shpejt të jetë e mundur, Kasapoğlu tha: “Pyetja në mendjen e të gjithëve pas tërmetit sot, a do të shkaktojë tërmetin e Stambollit? Mund të ndodh, por nuk e dimë kur. Prandaj duhet të marrim masa kundër tërmeteve sikur tërmeti të ndodhë nesër. Ne i bëjmë ndërtesat tona rezistente ndaj tërmeteve të mëdha. Duhet ta kompensojmë.”/tetova.com

Artikulli paraprakVIDEO/Tërmet 5.9 ballë në Düzce të Turqisë: Është ndjerë edhe në Stamboll, Ankara, Eskişehir, Bursa, Kocaeli, Bolu, Edirne
Artikulli tjetërTetovarja në hall me burrin, kërkon ndihmën e uniformave blu