Ballina Bota CIKLON BOMBË NË SHBA: 1.4 milionë njerëz pa energji elektrike, shumë të...

CIKLON BOMBË NË SHBA: 1.4 milionë njerëz pa energji elektrike, shumë të vdekur, temperaturat bien deri në -45C (FOTO/VIDEO)

Stuhia e dimrit në SHBA: Ngjarja ‘historike’ e motit godet SHBA-në ndërsa temperaturat bien deri në -45C
Stuhia në SHBA ka arritur në nivelin e një cikloni bombë. Më shumë se 1.4 milionë njerëz pa energji elektrike. Kolaps trafiku në mes të festave të Krishtlindjeve. Vështirësi në lëvizje dhe aksidente në rrugë. Aeroportet po mbyllen dhe mijëra fluturime janë anuluar. Të paktën tetë persona vdiqën. Në lindje të vendit gjatë fundjavës pritet mot jashtëzakonisht i ftohtë i shoqëruar me stuhi, ndërsa paralajmërimi i motit të ashpër shtrihet deri në jug të Floridës. Stuhia paralizoi edhe Kanadanë, stuhia preku një të tretën e popullsisë.

https://youtu.be/c1b0bjf9L9s

Më shumë se një milion njerëz mbetën pa energji elektrike pasi një “stuhi historike dimërore”, e shoqëruar nga erëra të forta dhe borë të madhe, bëri kërdi në të gjithë Shtetet e Bashkuara, raporton NBC, transmeton Tetova News.

Meteorologët e kanë përshkruar stuhinë e dimrit si një ciklon bombë, një term që i jepet një stuhie shpërthyese që intensifikohet me shpejtësi, me presionin qendror të ajrit që bie me të paktën 24 milibar në 24 orë.
“Kjo nuk është si një ditë bore, kur keni qenë fëmijë, kjo është diçka serioze,” tha Presidenti Joe Biden në një konferencë në Shtëpinë e Bardhë të enjten.

Stuhia për të cilën meteorologët kishin paralajmëruar ditët e mëparshme ka arritur në nivelin e një cikloni bombë dhe mediat amerikane raportojnë se Bostoni, Çikago, Nju Jorku dhe Atlanta kanë përjetuar erëra të forta të papara.

Manistee, Michigan

Kryebashkiaku i Buffalo-s thotë se era është aq e fortë sa njerëzit mund të ndiejnë shtëpitë e tyre duke lëvizur.

https://youtu.be/9Eur1GgAuF8

Era thyen pemët dhe rrëzon telat nga shtyllat, ndaj priten dëme të mëdha në infrastrukturë.

Ndër pjesët e SHBA-së më të goditura nga stuhia ishte Karolina e Veriut, ku rreth 200,000 njerëz mbetën në errësirë. Probleme me energjinë ka edhe në Virxhinia, ashtu edhe në Tenesi.

Një stuhi dëbore goditi rajonin e Liqeneve të Mëdha dhe në anën lindore të liqeneve Ontario dhe Erie, mund të bjerë deri në katër metra borë.

https://youtu.be/jO6bY0Y8T_w

NBC raporton se të paktën tetë persona humbën jetën në Oklahoma, Kentucky, Missouri dhe Wisconsin.

Shërbimi Kombëtar i Motit paralajmëroi më herët se do të ketë probleme udhëtimi pasi një “front i fuqishëm Arktik” vazhdon të përhapet në lindje të vendit.

Mijëra fluturime u anuluan gjatë ditës dhe shumë aeroporte u mbyllën.

Shembje në rrugë. Veturat lëvizin me vështirësi për shkak të borës dhe erës, ndërsa mediat raportojnë për aksidente të shumta trafiku.

Mbi 200 milionë njerëz, ose rreth 60 për qind e popullsisë, janë aktualisht nën një formë të rrezikut ose paralajmërimit të motit.

Paralajmërimet vlejnë për zonën nga një bregdet në tjetrin – si në jug të vendit, kufirin me Meksikën dhe zonën përreth Floridës.

Paralizohet edhe Kanadaja

Shiu i ngrirë, erërat e forta dhe sasitë e mëdha të reshjeve të borës paralizuan edhe Kanadanë. Më shumë se një milion familje dhe kompani kanë mbetur pa energji elektrike dhe shkollat janë mbyllur, raporton Reuters, transmeton Tetova News

Stuhia po lëviz nëpër dy provincat më të populluara – Ontario dhe Quebec, duke prekur një të tretën e popullsisë së Kanadasë, sipas meteorologut Steve Flisfeder.

Transportuesi më i madh ajror në vend, “Air Canada”, paralajmëroi për vonesa dhe anulime të shumta të fluturimeve, ndërsa transportuesi i dytë më i madh ajror, “West Jet Airlines”, anuloi të gjitha fluturimet në aeroportet në Toronto, Otava dhe në provincën e Quebec.

Në aeroportin më të madh të Torontos, vetëm sot u anuluan një e treta e ngritjeve dhe uljeve të planifikuara dhe më shumë se 200 fluturime u vonuan.

You want to talk about snow? Let me tell you about the blizzardS of the winter of ’14-’15 in metro Boston

Dhjetëra miliona amerikanë duruan temperaturat rrëqethëse, kushtet e stuhive, ndërprerjet e energjisë elektrike dhe anuluan planet e Krishtlindjeve pasi një stuhi ekstreme dimërore përfshiu pjesën më të madhe të vendit.

Më shumë se 200 milionë njerëz – rreth 60% e popullsisë së SHBA – ishin nën një formë këshillimi ose paralajmërimi për motin dimëror të premten, tha Shërbimi Kombëtar i Motit, duke e quajtur atë një “stuhi historike dimërore”.

Stuhia e dimrit në SHBA në foto

@tn.lajmelokale
@tetovanews