Ballina Sport Futbolli botëror në zi, ndërron jetë Pele

Futbolli botëror në zi, ndërron jetë Pele

Ka ndërruar jetë Pele. Sapo është larguar një legjendë e futbollit, një nga lojtarët më të mirë në histori, pa dyshim më i miri i kohës së tij. Edson Arantes do Nascimento është ndarë nga jeta në moshën 82-vjeçare. pas qëndrimit në spital për një muaj. Sot është ditë zie për futbollin botëror.

Ylli brazilian u diagnostikua me kancer të zorrës së trashë në vitin 2021 dhe u desh të shtrohej në spital në disa raste për shkak të problemeve shëndetësore. Situata u përkeqësua në dhjetor 2022, megjithëse ai mundi të shijonte Kupën e Botës në Katar dhe dërgoi këtë mesazh në rrjetet e tij sociale:

“Faleminderit Mbappé, jam i lumtur që të shoh të thyesh një tjetër nga rekordet e mia në këtë botë!” ‘O Rei’, siç njihej, lindi në Brazil, në Tres Coraçoes në shtetin Minas Gerais, më 23 tetor 1940. Ai është një kampion i trefishtë i botës (Suedi në vitin 1958, Kili 1962 dhe Meksikë në vitin 1970 )

Karriera e Peles nisi shumë herët. Në moshën 15-vjeçare, ai bëri debutimin e tij me Santos. Premiera e saj u zhvillua më 7 shtator 1956 kundër Cubatão, një ndeshje në të cilën ai shënoi një gol. Dhe më pak se një vit pas hapave të tij të parë në fushën e blertë, ai luajti ndeshjen e tij të parë me ekipin brazilian.

Mbreti i Kupave të Botës

Dhe debutimi i tij erdhi në një Kupë Botërore, në Suedi në vitin 1958. Ai ishte 17 vjeç dhe Vicente Feola e thirri atë me ekipin kombëtar. Këtu filloi rrugëtimi i tij për t’u bërë lojtari më i ri që ka fituar Kupën e Botës. Në finale, ndaj mikpritësve, Brazili fitoi 5-2 dhe ‘O Rei’ shënoi dy gola.

Në vitin 1962, në Kili, erdhi Botërori i tij i dytë. Por atje Pelé u rëndua nga një dëmtim. Një ndrydhje inguinale e ndaloi dhe nga ndeshja e dytë nuk mundi të luante më. Por Brazili u bë sërish kampion. Kupa e Botës 1966 nuk ishte e mirë për Pelé. Brazilianët ranë në raundin e parë.

Por në vitin 1970, ‘O Rei’ do të prekte sërish lavdinë. Brazili u fut në finalen e Kupës së Botës në Meksikë kundër Italisë. Dhe ata ngritën titullin për të tretën herë. Pelé luajti kundër Jugosllavisë në ndeshjen e tij të fundit me Brazilin. Ishte 18 korriku i vitit 1971. Ky ishte fundi i karrierës së tij të suksesshme me kombëtaren.

Në vitin 2013 ai mori Topin e Artë nderi për një karrierë plot sukses.

@tetovanews