Ballina Bota Macron takohet me Elon Musk: Twitter duhet të respektojë rregullat europiane

Macron takohet me Elon Musk: Twitter duhet të respektojë rregullat europiane

Presidenti francez Emmanuel Macron ka folur me Elon Musk në lidhje me politikat e moderimit të përmbajtjes në Twitter, vetëm një ditë pasi presidenti francez kishte vënë në dukje shqetësimet e tij për këtë çështje.

“Politikat transparente të përdoruesve, përforcim i konsiderueshëm i moderimit të përmbajtjes dhe mbrojtjes së lirisë së fjalës: Twitter duhet të bëjë përpjekje për të respektuar rregullat europiane”, tha Macron në një postim në Twitter pas takimit të tij me Musk të premten pasdite.

Të enjten, Macron, i cili është në një vizitë në Shtetet e Bashkuara që përfshinte bisedime me Joe Biden – tha në një intervistë me emisionin televiziv Good Morning America se ai besonte se kishte përgjegjësi dhe kufij për lirinë e fjalës, shkruan abcnews.al.

Studiuesit kanë raportuar një rritje të gjuhës së urrejtjes në platformën e mediave sociale pasi Musk shpalli një amnisti për llogaritë e pezulluara nën udhëheqjen e mëparshme të kompanisë që nuk e kishin shkelur ligjin ose nuk ishin përfshirë në shkeje të rënda.

Twitter gjithashtu ka ndaluar zbatimin e një rregulli që parandalon përdoruesit të ndajnë informacione mashtruese në lidhje me Covid-19 dhe efektivitetin e vaksinës.

Njeriu më i pasur në botë nuk e ka fshehur kundërshtimin e tij të ashpër ndaj kufizimeve shëndetësore të vendosura për të luftuar pandeminë, veçanërisht kur ato nënkuptonin mbylljen e përkohshme të fabrikës së tij Tesla në Kaliforni.

Macron javën e kaluar kritikoi Musk për ndryshimin e politikës, me infeksionet Covid-19 duke u rritur ndjeshëm në Francë. Musk, i cili e ka përshkruar veten si një “absolutist i fjalës së lirë”, ka parë reklamuesit të mbajnë distancën e tyre nga faqja, duke mohuar Twitter-in burimin e tij kryesor të të ardhurave. /abcnews.al

@tetovanews