Ballina Bota Një top kaosi po shpaloset në Gjermani: 3000 forca policore në këmbë,...

Një top kaosi po shpaloset në Gjermani: 3000 forca policore në këmbë, grusht shteti, bastisje, Princi Heinrich XIII (VIDEO+FOTO)

Berlin — Lajmi kryesor në mediat gjermane është përpjekja për grusht shteti në atë vend. Policia është në këmbë dhe po kryen bastisje në 11 provinca federale dhe detajet po dalin në publik.

Rreth 3000 policë po marrin pjesë në aksion, transmeton Tetova News sipas medieve gjermane.

Informacionet e reja që dalin zbulojnë një komplot të madh në të cilin janë përfshirë njerëz në poste të larta, aktivë dhe ish-pjesëtarë të forcave speciale dhe të Bundeswehr-it, si dhe zbulohen edhe qëllimet e tyre.

Tani për tani, dihet se në bastisjet në të gjithë vendin policia gjermane arrestoi 25 anëtarë të dyshuar të një grupi terrorist të ekstremit të djathtë, të cilët po planifikonin një grusht shteti dhe vendosjen e një rendi të ri shtetëror.

Plani i ekstremistëve, i cili përfshin të djathtët, neo-nazistët dhe të gjithë kundërshtarët e sistemit demokratik, mes të cilëve ka kryesisht ish-anëtarë të Bundeswehr-it dhe ushtrisë së RDGJ, ishte eliminimi i sundimit demokratik, së pari në komunë, në rreth. dhe së fundi në nivel federal dhe për të ndryshuar qeverinë e përgjithshme në Gjermani në të gjitha nivelet, raportojnë ata.

Plani ishte gjithashtu që, kur ata të vinin në pushtet, Gjermania të mos ishte më një republikë, por një principatë e bazuar në parimet monarkike si në shekullin e 19-të kur u formua mbretëria gjermane pas bashkimit të shteteve të drejtuara nga Prusia.

Mediat theksojnë gjithashtu se në gjithë këtë histori janë përfshirë edhe “Qytetarët e Rajhut”, të cilët në fakt janë një krah politik që nuk njeh Republikën e Gjermanisë dhe strukturat e saj demokratike. Ata shpesh refuzojnë të paguajnë taksat, përplasen me autoritetet. Besohet se në Gjermani janë rreth 20 mijë të tillë. Nga ky numër, pesë për qind janë ekstremistë të krahut të djathtë dhe në vitin 2021, Zyra për Mbrojtjen e Rendit Kushtetues ia atribuoi vetëm atyre 1011 raste të dhunës ekstremiste.

Kush u arrestua

Në mesin e të arrestuarve, siç thuhet, janë ish-pjesëtarë të ushtrisë gjermane dhe forca speciale elitare. Shërbimi i inteligjencës ushtarake të Gjermanisë (BAMAD) i tha Reuters se një ushtar aktiv nga Komanda e Forcave Speciale dhe disa rezervistë ishin nën hetim. Mediat përmendën gjithashtu se në mesin e të arrestuarve ishte edhe një shtetas rus, por shumë shpejt nga Moska u tha se nuk ishin të informuar për këtë.

Të arrestuarit dyshohet se kanë përgatitur veprime në përputhje me ideologjinë e tyre që nga nëntori i vitit të kaluar, të cilat synonin të shkatërronin sistemin ekzistues dhe të krijonin të tyren të modeluar sipas Gjermanisë në 1871.

Ata prokuruan pajisje për të realizuar planin e tyre, rekrutuan anëtarë të rinj dhe mbajtën praktikën e synuar. Gjithashtu pretendohet se fokusi i tyre ishte rekrutimi i individëve nga radhët e policisë dhe ushtarakëve.

Kush është Princi Hrajnrih 13
Siç raporton BBC, një burrë 71-vjeçar, i cili pretendonte se ishte Princi Heinrich Rajs XIII, ishte në qendër të planeve. Ai punon si konsulent financiar privat.

Rajs theksoi vazhdimisht se Gjermania moderne nuk është një shtet sovran dhe është nën kontrollin e Shteteve të Bashkuara dhe Mbretërisë së Bashkuar. Rajs do të bëhej regjent i Heinrich XIII pas grushtit të shtetit në krye të qeverisë dhe shtetit gjerman. Komplotistët u mblodhën në një shtëpizë gjuetie aristokrate në Turingi për të diskutuar planet për një grusht shteti.

Rudiger von P., një parashutist gjerman në pension, i cili mblodhi rreth tij forcat speciale gjermane me të njëjtin mendim, duke përfshirë oficerë aktivë të Komandës së Forcave Speciale, një prej anëtarëve të së cilës u arrestua, u shënua si udhëheqësi ushtarak i komplotistëve./TetovaNews

@tn.lajmelokale
@tetovanews