Ballina Bota Shtëpia e Bardhë: Aktivitetin ushtarak i Kinës pranë Tajvanit është provokim

Shtëpia e Bardhë: Aktivitetin ushtarak i Kinës pranë Tajvanit është provokim

Shtetet e Bashkuara janë të shqetësuara për aktivitetin ushtarak të Kinës pranë Tajvanit, të cilin e quan “provokative” dhe “destabilizuese”, sipas një deklarate të Shtëpisë së Bardhë.

“Ne do të vazhdojmë të ndihmojmë Tajvanin për të ruajtur aftësitë e duhura vetëmbrojtëse, në përputhje me angazhimet tona të gjata dhe politikën tonë të një Kine”, tha në një deklaratë Këshilli i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë.

Shtatëdhjetë e një avionë luftarakë kinezë, duke përfshirë disa luftëtarë dhe dronë, hynë në zonën e mbrojtjes ajrore të Tajvanit në 24 orët e fundit, tha qeveria e ishullit këtë mëngjes. Ky është depërtimi më i madh i raportuar deri më sot.

Artikulli paraprakZelensky: Situata në front është e dhimbshme, të gjithë duhet të jenë të përgatitur
Artikulli tjetërKëto shenja të horoskopit do të rikthehen në krahët e ish-ëve në vitin 2023