Ballina Bota Stuhitë vdekjeprurëse e kthejnë qytetin amerikan Buffalo në ‘zonë lufte’, numri i...

Stuhitë vdekjeprurëse e kthejnë qytetin amerikan Buffalo në ‘zonë lufte’, numri i të vdekurve shkon në 25, ndërsa banorët mbeten të bllokuar nga bora e madhe (VIDEO+FOTO)

Numri i të vdekurve nga stuhia e dimrit rritet në 25 në zonën e Buffalo, Nju Jork, ndërsa banorët mbeten të bllokuar nën këmbët e dëborës

Të paktën 25 persona kanë vdekur në kontenë Erie, Nju Jork, si rezultat i një stuhie masive dimërore që shpërtheu në pjesën më të madhe të SHBA ditët e fundit, thanë zyrtarët e qarkut të hënën, duke e çuar numrin e të vdekurve në mbarë vendin në 47.

Numri i përditësuar i vdekjeve në Erie County, i cili përfshin qytetin e Buffalo, vjen pasi pjesë të Nju Jorkut perëndimor mbeten të varrosura deri në 43 inç borë, duke lënë automjetet të bllokuara dhe jashtë energjisë për mijëra gjatë festës së Krishtlindjes, vetëm një muaj pasi rajoni u përplas me një stuhi historike bore.

“Kjo është një situatë e tmerrshme,” tha ekzekutivi i qarkut Erie Mark Poloncarz në një konferencë shtypi, duke vënë në dukje se zyrtarët presin që të bien midis 8 dhe 12 inç më shumë borë midis të hënës në mëngjes dhe orës 13:00 të së martës. “Kjo nuk është e dobishme pasi ne po përpiqemi të rikuperojmë dhe pastrojmë rrugët dhe të futemi në zona që ende nuk janë lëruar”, tha ai.

Ndërsa ndalimet e drejtimit të automjeteve janë hequr në disa komunitete, një ndalim i tillë mbetet në fuqi në Buffalo, tha Poloncarz, duke përshkruar se qyteti është “i pakalueshëm në shumicën e zonave”, me makina, kamionë dhe automjete të braktisura të shpërndara kudo. Pavarësisht, sherifi i qarkut Erie John Garcia u kërkoi banorëve të qëndrojnë në shtëpi, tha ai për CNN, për të mbajtur rrugët të pastra për ekuipazhet e urgjencës.

Edhe automjetet e urgjencës dhe të rikuperimit të dërguara për të ndihmuar kanë ngecur në dëborë ndërsa ekuipazhet e shpëtimit dhe qindra drejtues mjetesh borëpastruese u nisën në ditën e Krishtlindjes. Njëmbëdhjetë ambulanca të braktisura u gërmuan të dielën, thanë zyrtarët.

“Duhej të dërgonim ekuipazhe të specializuara të shpëtimit që të shkonin të merrnin shpëtuesit”, tha Poloncarz për “CNN This Morning” të hënën, duke shtuar se ishte stuhia më e keqe që mund të kujtonte. “Ishte thjesht e tmerrshme, dhe ishte e tmerrshme për 24 orë rresht.”

“Ne jemi mësuar me borën këtu, ne mund ta përballojmë borën,” tha ai. “Por me erën, pamjet verbuese – ishte zbardhje e plotë – dhe të ftohtit ekstrem, ishin disa nga kushtet më të këqija që dikush prej nesh ka parë ndonjëherë.”

Shumë nga vdekjet e lidhura me motin në Nju Jork ishin në kontenë Erie, ku disa njerëz kishin vdekur nga ekspozimi ose për shkak të atakeve kardiake, tha Poloncarz në konferencën për shtyp, duke cituar gjetjet e zyrës së ekzaminuesit mjekësor të qarkut.


Stuhia është krahasuar me stuhinë e famshme të Buffalo-s të vitit 1977. Poloncarz tha në konferencën për shtyp të së hënës se “egërsia e stuhisë aktuale … ishte më e keqe se stuhia e ’77”. Dhe në një konferencë shtypi të dielën, guvernatori i Nju Jorkut Kathy Hochul e quajti stuhinë aktuale “stuhinë më shkatërruese në historinë e gjatë të Buffalo”.

Qindra trupa të Gardës Kombëtare janë vendosur për të ndihmuar në përpjekjet e shpëtimit në Nju Jork. Policia e shtetit ishte përfshirë në mbi 500 shpëtime deri të dielën, duke përfshirë edhe lindjen e një fëmije, tha Hochul.

Të hënën, Hochul përsëriti kërkesën e saj që banorët të ndjekin mbylljet e trafikut lokal, në mënyrë që zyrtarët të mund të vazhdojnë të lërojnë dhe të kriposin rrugët dhe të heqin automjete që ajo tha se ishin braktisur.

“Është ende një situatë e rrezikshme të jesh jashtë,” tha ajo në një konferencë shtypi pasdite.

Ndërkohë që automjetet e braktisura i mbushin rrugët e mbuluara me borë, kushtet janë të vështira edhe brenda shtëpive.

Disa banorë kanë qëndruar në shtëpitë e tyre për më shumë se dy ditë, disa pa energji në të ftohtin e acartë, tha Hochul të dielën – jo për shkak të mungesës së burimeve, por sfidave me të cilat përballen kompanitë e shërbimeve në aspektin e lëvizshmërisë dhe aksesit. Sidoqoftë, që nga mbrëmja e së dielës, 94.5% e banorëve të Qarkut Erie dhe 87% e banorëve të Buffalo u është rikthyer energjia, tha Hochul.

Që nga e hëna, më pak se 10,000 klientë ishin pa energji elektrike, tha kryebashkiaku i Buffalo, Byron Brown në një konferencë shtypi pasdite, duke shtuar se temperaturat në shtëpinë e tij ranë në 40 gradë. “Ne sigurisht i kuptojmë sfidat që po kalojnë kaq shumë familje dhe zhgënjimin me të cilin po përballen njerëzit.”

Buffalo do të vazhdojë të shohë reshje dëbore dhe temperatura të ftohta të ftohta të hënën, me një temperaturë maksimale prej 23 gradë gjatë ditës dhe një minimum prej 21 gjatë natës, sipas Shërbimit Kombëtar të Motit.

Paralajmërimet për stuhitë dimërore mbeten në fuqi në Nju Jork për Buffalo, Jamestown dhe Watertown dhe do të skadojnë gjatë dy ditëve në vijim. Parashikimet tregojnë se Jamestown mund të shihte edhe 8 inç borë, Buffalo mund të shihte 14 inç të tjerë dhe Watertown mund të shihte 3 këmbë të tjera. Erërat gjithashtu mund të fryjnë deri në 40 mph.

Stuhia çon në humbje jete në shumë shtete

Gjatë javës së kaluar, stuhia e zgjatur e dimrit ka përfshirë një pjesë të madhe të SHBA-së me temperatura të ulëta të rrezikshme dhe erë, duke sjellë gjithashtu ndërprerje të përhapura të energjisë elektrike dhe mijëra fluturime të anuluara.
Më shumë se 10 milionë njerëz mbetën nën alarmin e ngrirjes në të hënën e Jugut, duke përfshirë banorët në Orlando, Jacksonville, Tallahassee, Mobile, Montgomery dhe Birmingham.

Në mbarë vendin, rreth 65,000 klientë ishin pa energji elektrike herët të hënën, sipas PowerOutage.US . Që nga fillimi i stuhisë, numri i ndërprerjeve herë pas here ka kaluar një milion klientë.

Energjia elektrike nuk ishte e vetmja ndërmarrje e ndikuar: Jackson, Misisipi, lëshoi një njoftim për ujin e vluar të dielën pasi sistemi i tij i ujit humbi presionin për shkak të prishjeve të linjës “me gjasa të shkaktuara nga moti” , thanë zyrtarët në Facebook . Qyteti – i cili vetëm dy muaj më parë kapërceu një krizë të gjatë të ujit – shpërndau ujë për banorët gjatë ditës së Krishtlindjes.

Stuhia gjithashtu pengoi udhëtimin në SHBA gjatë fundjavës së ngarkuar të festave, të më shumë se 5,000 fluturimeve të anuluara të premten, më shumë se 3,400 fluturime të anuluara të shtunën dhe më shumë se 3,100 të anuluara për ditën e Krishtlindjes.

Më shumë se 3,000 fluturime brenda ose jashtë SHBA-së janë anuluar që nga ora 14:00 ET e të hënën, sipas sajtit gjurmues FlightAware . Totali përfshin qindra fluturime të anuluara nga Southwest Airlines, e cila pranoi në një deklaratë se “po përjetonte ndërprerje në të gjithë rrjetin si rezultat i efekteve të vazhdueshme (stuhia e dimrit) në tërësinë e operacionit tonë”.

Më vete, Aeroporti Buffalo, i cili u mbyll të premten për shkak të “kushteve të rrezikshme të motit”, pritet të qëndrojë i mbyllur deri në orët e vona të mëngjesit të së mërkurës, tha Autoriteti i Transportit Kufi të Niagara në Twitter.

Që nga ardhja e motit brutal, vdekje të shumta të lidhura me stuhitë janë raportuar në disa shtete. Përveç vdekjeve në Nju Jork, viktimat përfshijnë:

• Kolorado : Policia në Kolorado Springs, Kolorado, raportoi dy vdekje të lidhura me të ftohtin që nga e enjtja, me një burrë që u gjet pranë një transformatori energjie të një ndërtese që ndoshta kërkonte ngrohtësi dhe një tjetër në një kamp në një rrugicë.

• Kansas : Tre persona kanë vdekur në aksidente trafiku të lidhura me motin, tha të premten Patrulla e Autostradës së Kansasit.

• Kentaki : Tre persona kanë vdekur në shtet, kanë thënë zyrtarët, duke përfshirë një që përfshin një përplasje automjeti në Montgomery County.

• Misuri : Një person vdiq pasi një karvan rrëshqiti nga një rrugë me akull dhe në një përrua të ngrirë, tha policia e Kansas City.

• Ohio : Nëntë persona kanë vdekur si pasojë e aksidenteve automobilistike të lidhura me motin, duke përfshirë katër në një përplasje të mëngjesit të së shtunës në Interstate 75, kur një gjysmë traktor-rimorkio kaloi mesataren dhe u përplas me një SUV dhe një kamionçinë, thanë autoritetet.

• Tenesi : Departamenti i Shëndetësisë në Tenesi konfirmoi të premten një vdekje të lidhur me stuhinë.

• Wisconsin : Patrulla e Shtetit të Wisconsin të enjten raportoi një aksident fatal për shkak të motit dimëror.

• Vermont: Një grua në Castleton vdiq pasi një pemë ra në shtëpinë e saj, sipas shefit të Departamentit të Policisë Castleton.

Çfarë të presësh ndërsa stuhia largohet

Stuhia e fuqishme vazhdon të largohet nga verilindja, megjithatë shumë qytete dhe qyteza mbeten të mbuluara me borë të dendur. Gjatë një harku 24 orësh, Baraga, Michigan, mori 42.8 inç borë ndërsa Watertown, Nju Jork, 34.2 inç.

Ndërkohë, bora me efekt liqenor do të vazhdojë të krijojë kushte të rrezikshme udhëtimi për dy ditët e ardhshme dhe kushtet pritet të përmirësohen ngadalë gjatë javës.

Paralajmërimet për borën e efektit të liqenit mbeten në veri të Jamestown deri në orën 10 të mëngjesit të së martës EST, një zonë ku deri në 18 inç janë të mundshme.

Dëbora e vazhdueshme me efekt liqenor që fryn nga era nga Liqenet e Mëdha do të bëhet ngadalë më pak intensive, por ajri i Arktikut që mbështjell pjesën më të madhe të gjysmës lindore të vendit do të jetë i ngadaltë, sipas Shërbimit Kombëtar të Motit .

Sistemi i presionit të ulët parashikohet të lëvizë më larg në Kanada, ndërsa një sistem tjetër me shpejtësi në të gjithë SHBA-në veriore deri të hënën, duke sjellë borë nga rrafshinat veriore përmes Midwest.

Pjesa më e madhe e pjesës lindore të vendit do të jetë ende në një ngrirje të thellë deri të hënën përpara se të martën të vendoset një tendencë e moderuar, thanë parashikuesit./TetovaNews

@tetovanews