Ballina Bota The New York Times i “çjerr maskën” ushtrisë ruse

The New York Times i “çjerr maskën” ushtrisë ruse

Autorët e masakrës që ndodhi në qytetin ukrainas Bucha ishin parashutistët rusë që i përkisnin Regjimentit 234 të Sulmimit Ajror, të udhëhequr nga nënkoloneli Artyom Gorodilov dhe selia e të cilit është në Pskov (Rusi). Ky është informacioni i zbuluar nga “The New York Times”, pas një hetimi 8-mujor të mishëruar në një dokumentar.

Korrespondentët kanë kryer intervista me banorët e qytetit, kanë analizuar përmbajtjen e regjistrimeve të kamerave të sigurisë, regjistrimet e telefonatave dhe sinjalet e radios nga komandantët rusë. Sipas versionit të ofruar nga gazeta, vrasjet e civilëve në këtë komunë ukrainase “ishin pjesë e një përpjekjeje të qëllimshme dhe sistematike për të siguruar pa mëshirë një rrugë për në Kiev”.

Nga ana tjetër, ata theksojnë se rusët vranë të gjithë personat që i penguan, pavarësisht nëse ishin “fëmijë që iknin me familjet e tyre apo njerëz që përpiqeshin të ktheheshin në shtëpi me biçikletë”, madje shtojnë edhe se ata përdorën telefonat celularë të viktimave për të bërë thirrje në Rusi “menjëherë pas vrasjes së tyre”.

Bazuar në prova të tjera si pajisje ushtarake, shenja uniforme, biseda në radio dhe fletë-dorëzimi i kutive të municionit, gazetarët gjetën përgjegjësinë për krimet e kryera në këtë qytet. Në fakt, ata analizuan vrasjet që ndodhën në rrugën Yablunska në qytetin e lartpërmendur, ku u vranë rreth 30 persona në fund të marsit.

Po kështu, në hetim bashkëpunuan edhe ekspertë ushtarakë nga Instituti për Studimin e Luftës, me qëllim të dhënies së informacionit mbi mjetet e blinduara të ushtrisë ruse, si dhe për operacionet që u kryen në zonë. Deri në 24 parashutistë nga ky regjiment u zbuluan pasi u gjetën profile në rrjetet sociale, të lidhura me të afërm të ushtarëve rusë.

Në fund, “The New York Times” thekson se të gjitha operacionet e kryera mbikëqyreshin në çdo kohë nga koloneli Gorodilov, i cili u gradua kolonel në prill. Misioni i OKB-së në Ukrainë dokumentoi vdekjen e 73 civilëve në këtë qytet afër Kievit, megjithëse shifra e zbuluar nga gazetarët që drejtuan hetimin shkon në 420 civilë.

Muaj më parë, i njëjti medium publikoi imazhe satelitore që u bënë marsin e kaluar, në të cilat civilë të pajetë ukrainas shfaqen në rrugët e Buchas. Një prove me të cilin ata mbështetën pohimin se në këtë qytet janë kryer krime lufte dhe ato janë në kontrast me versionin rus për atë që ndodhi në këtë qytet.

“Trupat tona u tërhoqën përfundimisht më 30 mars dhe të nesërmen kryetari i Bucha tha se gjithçka ishte në rregull. Më vonë, pamë se si montazhi u organizua për qëllime antiruse”, tha në atë kohë ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov.

Të gjitha provat e mbledhura nga gazetarët e gazetës investigative amerikane janë pjesë e hetimit që po kryen tani Gjykata Penale Ndërkombëtare, për të përcaktuar përfundimisht nëse kanë ndodhur krimet e luftës të denoncuara nga Ukraina.

Artikulli paraprak“Për 10 vite nuk e duroja dot”, Michelle Obama rrëfen vështirësitë me bashkëshortin
Artikulli tjetërSkandali Katar-Gate, spiuni maroken “M118” në qendër të hetimeve