Ballina Sport VIDEO/ Brazili dhe Zvicra kalojnë në 1/16

VIDEO/ Brazili dhe Zvicra kalojnë në 1/16

Zvicra triumfoi 3-2 në ndeshje ne fundit në grup përballë përfaqësueses serbe, duke u renditur në vendin e dytë, pas Brazilit, vetëm falë golaverazhit më të keq se “Seleçao”, që nga ana e saj humbi 1-0 përballë Kamerunit. Në stadiumin  Dohas u luajt një sfidë plot emocione, me përmbysje dhe ripërmbysje, por në fund festa ishte për helvetët, që festuan kualifikimin falë suksesit 3-2. Shënoi i pari Xhaka, përmbysën rezultatin përkohësisht Mitrovic dhe Vlahovic, pasi më pas erdhën golat e Embolosë dhe Freuler për rezultatin përfundimtar 3-2.

Në takimin tjetër, Brazili zhgënjeu ndaj Kamerunit, duke u mposhtur me rezultatin 1-0. Golin e vetëm të takimit e shënoi Aboubakar në minutën e dytë shtesë. “Seleçao” rrezikoi në fund të humbte edhe vendin e parë, sigurisht nëse Zvicra do të shënonte edhe një gol ndaj Serbisë.

Shikoni golat

Kameruni ka arritur të bëjë të “pamundurën” duke arritur të marrë 3 pikë të plota, ndaj Brazilit, por duke i pozicionuar përfundimisht në vendin e tretë, pa arritur të kualifikohen për në raundin tjetër.

Edhe pse ndeshja mbaroi me rezultatin 0 me 0, rastet ishin të panumërta. Që në fillim të pjesës së parë, brazilianët u hodhën në sulm me Martinellin, i cili nuk mundi të finalizontë asnjë nga rastet e krijuara. Nga ana tjetër Kameruni pati vetëm një rast konkret, me Mbuemo në minutën e 48’, të pjesës së parë, por goditja e tij u ndal nga një pritje e mrekullueshme e shtatlartit Ederson.

Pjesa e dytë fotokopje e të parës, me lojtarët që “ngacmohen” mes njëri-tjetrit dhe raste të pafundëta shënimi, derisa në minutën e 92’, sulmuesi shtatlartë, Vincent Abubakar tundi rrejtën e Ederson, duke i dhënë fund qëndrimit të Brazilit, pa asnjë gol të pësuar, në “Katar 2022”.

Në fazën e 1/16-ve, Brazili i vendit të parë do të përballet me vendin e dytë të grupit H, Korenë e Jugut, ndërsa Zvicra e cila u pozicionua në vendin e dytë do të përballet në fazën tjetër me Portugalinë. /i.m /abcnews.al

 

Artikulli paraprakMomenti kur Sokol Halili ka lëvizur në rrugët e Suharekës në natën kur kreu vrasjen (VIDEO)
Artikulli tjetërFitorja ndaj Serbisë, Taulant Xhaka bën urimin e madh për vëllain e tij Granitin