Ballina Aktualitet Rajoni VIDEO/ZJARR NË MOSTAR, GJASHTË PERSONA TË PLAGOSUR, MES TYRE EDHE NJË FËMIJÊ:...

VIDEO/ZJARR NË MOSTAR, GJASHTË PERSONA TË PLAGOSUR, MES TYRE EDHE NJË FËMIJÊ: Zjarri ka rënë në një ndërtesë banimi, tymi është përhapur me shpejtësi

Gjashtë persona janë lënduar nga zjarri që ka rënë pasdite në Mostar , në ndërtesën Zvezdara në Aveny, raportojnë mediat federale.

Siç ka thënë në vendngjarje Marko Lugarec nga Emergjenca Mjekësore e Mostarit, ata kanë lëndime thithja e tymit, njëri prej të cilëve është një fëmijë.

“Të gjithë janë në gjendje të qëndrueshme, fëmija është transportuar në Pediatrinë e Spitalit të Mostarit, të tjerët në Qendrën e Urgjencave”, ka thënë ai për portalin “Avaza”, duke shtuar se e moshuara që ndodhej në banesën ku ra zjarri ishte me dëmtime të shkallës mesatare.

Në vendngjarje ka qenë edhe komandanti i zjarrfikësve të Mostarit, Petar Juriq, i cili menjëherë pas marrjes së njoftimit për zjarrin janë dërguar tre ekipe, e më pas është angazhuar edhe posta në kampin verior. Ai tha se qiramarrësit kishin tentuar ta shuanin zjarrin para mbërritjes së tyre, por nuk kishin pasur sukses.

“Menjëherë pas mbërritjes, njëra ekip ka filluar të shuajë zjarrin, ndërsa tjetra për të shpëtuar dhe njoftuar banorët në katet mbi katin e tetë, pasi tymi po përhapej shumë shpejt, për pasojë ka pasur panik. fëmijët dhe të moshuarit dhe të gjithë kanë arritur t’i evakuojnë me kohë.Zjarri është shuar, banesa është djegur pothuajse tërësisht, por zjarri është penguar të përhapet në banesat tjera”, tha Juriq.

Shkaqet e zjarrit do të përcaktohen më vonë pasi policia të ketë kryer hetimet kur të plotësohen kushtet.

@tetovanews