Ballina Bota BE u rekomandon shteteve masa urgjente ndaj udhëtarëve që vijnë nga Kina

BE u rekomandon shteteve masa urgjente ndaj udhëtarëve që vijnë nga Kina

27 shtete anëtare kanë vendosur masa urgjente ndaj udhëtarëve që vijnë nga Kina në një përpjekje për të frenuar një shpërthim të madh të Covid, pas shifrave alarmante të të prekurve nga koronavirusi.

Dy masat kryesore që rekomandohen për t’u marrë në BE janë demonstrimi i një testi negativ për koronavirusin 48 orë përpara nisjes nga Kina, si dhe rekomandimi për përdorimin e një maske me mbrojtje të lartë në të gjitha fluturimet nga Kina.

Në të njëjtën kohë, Mekanizmi rekomandon kryerjen e kontrolleve me tampon për udhëtarët, si dhe kontrollin e ujërave të zeza në aeroporte me fluturime ndërkombëtare dhe avionë që vijnë nga Kina.

Reagimi i mekanizmave BE-së ndaj krizave nuk vendos, por u bën rekomandime qeverive të shteteve, të cilat do të vendosin se si do të funksionojnë dhe çfarë masash do të marrin.

Sipas njoftimeve të Presidencës suedeze të BE-së, shtetet anëtare bien dakord:

– Të rekomandojnë që të gjithë pasagjerët në fluturimet për dhe nga Kina të mbajnë maskë mjekësore, ose respiratorë.

– Të japin këshilla për udhëtarët ndërkombëtarë në hyrje dhe në dalje, me origjinë ose të destinuar për në Kinë, si dhe personelin e avionëve dhe aeroportit, në lidhje me masat e higjienës personale dhe shëndetësore.

– Shtetet Anëtare inkurajohen fuqimisht të paraqesin, për të gjithë pasagjerët që nisen nga Kina për në Shtetet Anëtare, kërkesën që një test negativ për COVID-19 të kryhet jo më vonë se 48 orë përpara nisjes nga Kina.

Shtetet Anëtare inkurajohen të plotësojnë këto masa me:

-Marrja e mostrave të rastësishme të pasagjerëve që vijnë nga Kina me mbërritjen e tyre në Shtetet Anëtare, për të forcuar mbikëqyrjen e situatës epidemiologjike.

– Analiza e ujërave të zeza nga aeroportet me fluturime ndërkombëtare dhe avionët që vijnë nga Kina.

– Vazhdoni të promovoni ndarjen e vaksinave dhe përdorimin e vaksinave, duke përfshirë dozat përforcuese, veçanërisht midis grupeve vulnerabël. /abcnews.al

Artikulli paraprak“Me makinë drejt humnerës”/ Mjeku tenton të vrasë familjen e tij, shpëtojnë mrekullisht
Artikulli tjetërAksident tragjik në rrugën e Arbrit, tre viktima dhe tre të plagosur (VIDEO)