Ballina Sport Bilanci i 30 klubeve më të mira në botë gjatë 5 viteve...

Bilanci i 30 klubeve më të mira në botë gjatë 5 viteve të fundit, Real Madrid është më i miri

Gjatë llogaritjes së “shpenzimeve neto”, 433 analistë morën parasysh të gjitha shpenzimet e klubit për transferimet dhe pagat e lojtarëve, të ardhurat nga marketingu, paratë e çmimeve dhe paratë e marra nga shitja e lojtarëve.

Vini re se më i miri ishte Real Madrid, ndërsa kubi i ri i Cristianos Al-Nassr renditet i parafundit 86.

Manchester United ka rezultatin më të keq, por Chelsea është në vendin e dytë, megjithëse tifozët kujtuan menjëherë se gjatë 5 viteve të fundit, të cilat u morën parasysh në llogaritjet, londinezët fituan Ligën e Kampionëve.

1. Manchester United – 608 milionë euro

2. Chelsea – 566 milionë euro

3. Arsenal – 489 milionë euro

4. West Ham – 395 milionë euro

5. PSG – 372 milionë euro

6. Tottenham – 368 milionë euro

7. Newcastle – 349 milion €

8. Aston Villa – 319 milion €

9. Juventus – 289 milionë euro

10. Liverpool – 288 milionë euro

11. Ujqërit – 286 milionë euro

12. AC Milan – 275 milionë euro

13. Manchester City – 244 milionë euro

14. Barcelona – 220 milionë euro

15. Fulham – 214 milionë euro

16. Leeds – 192 milion €

17. Everton – 187 milionë euro

18. Nottingham – 169 milionë euro

19. Southampton – 165 milionë euro

20. Parma – 160 milion €

21. Bayern – 142 milionë euro

22. Wolfsburg – 133 milion €

23. Atletico – 123 milionë euro

24. Roma – 118 milion €

25. Zenit – 118 milion €

26. Marsejë – 110 milion €

27. Sheffield – 104 milion €

28. Napoli – 89 milionë euro

29. Al-Nasr – 86 milion €

30. Real Madrid – 84 milionë euro. /G.D abcnews.al/

Artikulli paraprakNjeriu më i pasur i Anglisë dëshiron të blejë Manchester United
Artikulli tjetërShefat e ushtrisë së SHBA-së dhe Ukrainës takohen për herë të parë sy më sy