Ballina Bota “Dy shpirtra, një gjoks” – Scholz dhe Macron betohen për miqësinë franko-gjermane...

“Dy shpirtra, një gjoks” – Scholz dhe Macron betohen për miqësinë franko-gjermane (VIDEO)

Pas tensioneve të konsiderueshme në muajt e fundit, në 60-vjetorin e Traktatit të Elysee, Gjermania dhe Franca përsëritën rëndësinë e miqësisë së tyre për të ardhmen e Evropës. Presidenti francez Emmanuel Macron tha në një ceremoni në Universitetin e Sorbonës të Parisit të dielën se Gjermania dhe Franca ishin si “dy shpirtra në një gjoks”.“Që një francez të flasë për Gjermaninë do të thotë të flas për një pjesë të vetes”, tha ai para më shumë se 30 ministrave nga të dyja qeveritë dhe rreth 200 parlamentarëve.

“Motori gjermano-francez është një makinë kompromisi”

Kancelari Olaf Scholz (SPD) falënderoi “vëllezërit dhe motrat franceze” në frëngjisht për miqësinë e tyre. Ai i vlerësoi si normale dallimet e opinioneve mes dy vendeve në një bashkëpunim kaq të ngushtë. “Motori franko-gjerman është një makinë kompromisi – e lyer mirë, por ndonjëherë me zë të lartë dhe e shënuar nga puna e palodhur,” tha Scholz. “Ai nuk e merr shtytjen e tij nga përqafimet e ëmbla dhe simbolika boshe. Por për shkak të vullnetit tonë të fortë për t’i kthyer vazhdimisht polemikat dhe dallimet e interesit në veprime të njëanshme.”

Ceremonia u lidh me një mbledhje të përbashkët të kabinetit, e cila megjithatë solli vetëm disa rezultate konkrete. Ata i premtuan Ukrainës “mbështetje të palëkundur” pa hyrë në sisteme specifike të armëve, si tanket e betejës.

Mbërritja me dy avionë qeveritarë

60 vjet më parë, Traktati i Elysee u nënshkrua në Paris për të pajtuar dy ish-armiqtë dhe kundërshtarët e luftës. Deri më sot, ajo konsiderohet baza e bashkëpunimit franko-gjerman. Për ceremoninë e përvjetorit dhe konsultimet e mëpasshme mes dy qeverive, Scholz u shoqërua në Paris nga pothuajse i gjithë kabineti. Vetëm ministri i Punës Hubertus Heil (SPD) mungoi për shkak të sëmundjes. Më shumë se 100 anëtarë të Bundestagut udhëtuan me një aeroplan të dytë, të udhëhequr nga presidenti i Parlamentit Bärbel Bas (SPD).

Në të njëjtën sallë ku u zhvillua ceremonia, Macron hartoi vizionin e tij për një Evropë sovrane pesë vjet më parë, gjë që bëri bujë. Kancelarja Angela Merkel (CDU) nuk iu përgjigj kësaj kërkese deri në fund të mandatit të saj në detyrë. Scholz reagoi verën e kaluar me një fjalim kryesor mbi politikën evropiane në Pragë, në të cilin ai nuk hyri në detaje për rëndësinë e miqësisë franko-gjermane për Evropën. Asnjëra nuk u prit mirë në Francë.

Pavarësisht një marrëdhënieje të mirë, Angela Merkel nuk iu përgjigj planeve evropiane të Macron deri në fund të mandatit të saj në detyrë.

Në Paris, Scholz e falënderoi shprehimisht për fjalimin e Macron në Sorbonë. “Sot ne po punojmë krah për krah për të forcuar sovranitetin e Evropës,” tha ai. Forcat do të duhej të grumbulloheshin pikërisht aty ku shtetet kombëtare do të kishin humbur vetë pohimin e tyre: “Në ruajtjen e vlerave tona në botë, në mbrojtjen e demokracisë tonë kundër forcave autoritare. Por edhe në konkurrencën për teknologjitë moderne, në sigurimin e lëndëve të para, në furnizimin me energji apo në udhëtimet në hapësirë”, tha Scholz.

Në konferencën e përbashkët për shtyp me Macron në mbrëmje, Scholz vlerësoi bashkëpunimin për çështjet e energjisë. Një vit më parë, ishte e paimagjinueshme që një kolaps në furnizimet me gaz rus mund të menaxhohej pa një krizë ekonomike. “Por ne ia dolëm me solidaritetin evropian.” Ai theksoi se Franca ndihmon Gjermaninë me gaz dhe anasjelltas Gjermania ndihmon Francën me energji elektrike.

Shpresa për një zgjidhje në konfliktin për programin e investimeve amerikane

Macron e përshëndeti ngrohtësisht kancelaren me një përqafim përpara Sorbonës. Gjermania dhe Franca janë të vendosura ta bëjnë miqësinë e tyre “një nga pemët e jetës së sovranitetit evropian”, tha ai në fjalimin e tij. “Ju mund të jeni të sigurt se ne të dy do të vazhdojmë të avancojmë këtë çift dikur të pamundur, që është thjesht rezultat i vullnetit, guximit dhe forcës.”

Në konfliktin për programin amerikan të investimeve për mbrojtjen e klimës, Scholz supozon se një zgjidhje do të gjendet në muajt e ardhshëm. “Sidoqoftë, aktualisht jam shumë i bindur se mund të arrijmë mirëkuptimet e nevojshme gjatë pjesës së parë të këtij viti”. Ligji amerikan për kontrollin e inflacionit parashikon miliarda investime në mbrojtjen e klimës. Subvencionet dhe kreditë tatimore janë të lidhura me kompanitë që përdorin produkte amerikane ose i prodhojnë ato vetë në SHBA. Në Evropë, ekziston frika e disavantazheve për kompanitë vendase. Si Scholz ashtu edhe Macron theksuan nevojën për të reformuar rregullat e BE-së për ndihmën shtetërore për kompanitë.

Një seri shqetësimesh në muajt e fundit

Që kur kancelari Scholz mori detyrën një vit të mirë më parë, ka pasur shqetësime të përsëritura në marrëdhëniet franko-gjermane. Vjeshtën e kaluar, Franca ishte e pakënaqur me rezistencën gjermane ndaj kufirit evropian të çmimit të gazit dhe programit 200 miliardë të qeverisë federale për të zbutur kostot e larta të energjisë. Në atë kohë, Macron akuzoi Gjermaninë se po izolohej në Evropë. Konsultimet midis dy qeverive, të cilat në fakt ishin planifikuar për tetor, u desh të shtyheshin për shkak se marrëveshja për të gjitha pikat nuk ishte arritur ende.

Së fundmi, votimi për dërgesat e armëve në Ukrainë nuk shkoi mirë. Në fillim të janarit, Macron e shtyu përpara vendimin për zbulimin dhe transportuesit e personelit të blinduar dhe e njoftoi atë një ditë përpara Scholz-it dhe Presidentit të SHBA Joe Biden.

Marrëveshjet për klimën, ekonominë, transportin
Deklarata përfundimtare e mbledhjes së përbashkët të kabinetit ka të bëjë me bashkëpunimin e gjerë nga mbrojtja tek transporti e deri tek mbrojtja e klimës.

– Klima: Të dy vendet duan të çojnë përpara me ristrukturimin miqësor ndaj klimës të ekonomisë së tyre dhe zgjerimin e energjive të rinovueshme – por “duke respektuar parimin e neutralitetit të teknologjisë”. Ndryshe nga Gjermania, Franca po mbështetet shumë në energjinë bërthamore kur largohet nga karburantet fosile. Të dyja palët e njohin këtë orientim të ndryshëm.

Franca ende mbështetet qartë në energjinë bërthamore

– Energjia: Gjermania dhe Franca kanë rënë dakord të zgjerojnë tubacionin e hidrogjenit të planifikuar midis Spanjës dhe Marsejës në jug të Francës deri në Gjermani. Çështja e tubacionit shkaktoi polemika vitin e kaluar. Spanja dhe Gjermania kishin shtyrë që një tubacion gazi, i cili kishte kohë që ishte në tubacion, të ndërtohej nga Spanja në Francë për të çuar gazin më tej në Gjermani. Franca e refuzoi këtë dhe në vend të kësaj ra dakord të ndërtonte tubacionin e hidrogjenit me Spanjën.

– Trafiku: Lidhjet e trafikut ndërkufitar duhet të promovohen. Do të mbështetet zgjerimi i lidhjes së trenave me shpejtësi të lartë midis Parisit dhe Berlinit – hekurudhat e të dy vendeve fillimisht dëshirojnë të kenë një udhëtim të shpejtë me tren çdo ditë – si dhe trenin e natës midis kryeqyteteve që tashmë është paralajmëruar për vitin 2024. (sda/dpa)

60 vjet i Traktatit të Elysee – 60,000 bileta treni falas për të rinjtë

Për të shënuar 60-vjetorin e Traktatit të Elysee, këtë verë do të ketë 60,000 bileta falas që të rinjtë nga Gjermania dhe Franca të mund t’i përdorin për të eksploruar vendin fqinj. Kjo u ra dakord në takimin ministror franko-gjerman në Paris të dielën, siç njoftoi Pallati Élysée. Bileta speciale synon të inkurajojë njerëzit të udhëtojnë me tren në të dy vendet dhe do të vihet në dispozicion pa pagesë. Ende nuk janë bërë të ditura modalitetet e sakta, si periudha e vlefshmërisë së biletës dhe se si mund ta marrin atë saktësisht të rinjtë. (sda/dpa)/tetova.com

Artikulli paraprakAnaliza në DW/ Pse Gjermania duhet të dërgojë tanket Leopard në Ukrainë
Artikulli tjetërÇfarë ndodh me trupin tuaj, kur merrni shpesh multivitamina?