Ballina Bota Ekspertët vlerësojnë se 9 mijë vdekje po ndodhin në ditë nga COVID-19...

Ekspertët vlerësojnë se 9 mijë vdekje po ndodhin në ditë nga COVID-19 në Kinë

Shtetet e Bashkuara po konsiderojnë marrjen e mostrave të ujërave të zeza të marra nga avionët ndërkombëtarë për të gjurmuar çdo variant të ri COVID-19 në zhvillim ndërsa infeksionet rriten në Kinë.

Ekspertët shëndetësorë me bazë në Mbretërinë e Bashkuar vlerësojnë se rreth 9 mijë njerëz në ditë tani po vdesin nga sëmundja në Kinë.

Propozimi i testimit të ujërave të zeza nga Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve do të ofronte një zgjidhje më të mirë për gjurmimin e virusit dhe ngadalësimin e hyrjes së tij në SHBA sesa kufizimet e reja të udhëtimit të shpallura këtë javë, thanë tre ekspertë të sëmundjeve infektive.

SHBA dhe një numër vendesh të tjera kanë thënë se udhëtarëve nga Kina do u kërkohen teste të detyrueshme negative COVID.

Komentet e tyre erdhën pasi firma e të dhënave shëndetësore me bazë në Mbretërinë e Bashkuar Airfinity tha se rreth 9 mijë njerëz në Kinë ndoshta po vdisnin çdo ditë nga COVID, gati duke dyfishuar vlerësimin e saj nga një javë më parë.

Infeksionet COVID filluan të përhapen në të gjithë Kinën në nëntor, duke rritur ritmin këtë muaj pasi Pekini çmontoi politikat e tij zero-COVID duke përfshirë testimin e rregullt PCR mbi popullsinë e saj dhe publikimin e të dhënave për rastet asimptomatike.

Vdekjet kumulative në Kinë që nga 1 dhjetori ka të ngjarë të kenë arritur në 100 mijë me infeksione që arrijnë në 18.6 milionë, tha Airfinity në një deklaratë të enjten. Ai përdori modelim bazuar në të dhënat nga provincat kineze përpara se të zbatoheshin ndryshimet e fundit në rastet e raportimit, tha ai.

Airfinity pret që infeksionet me COVID në Kinë të arrijnë kulmin e tyre të parë më 13 janar me 3.7 milionë raste në ditë.

Shifrat e tyre ishin në kontrast me disa mijëra raste të raportuara nga autoritetet shëndetësore kineze në ditë, pasi një rrjet mbarëkombëtar i vendeve të testimit PCR u çmontua kryesisht dhe autoritetet u zhvendosën nga parandalimi i infeksioneve në trajtimin e tyre.

Agjencia shëndetësore e Bashkimit Evropian tha të enjten se besonte se prezantimi në mbarë BE i kontrolleve të detyrueshme COVID për udhëtarët nga Kina ishte aktualisht “i pajustifikuar”, duke treguar për “imunitetin më të lartë të popullsisë në BE/ZEE, si dhe shfaqjen e mëparshme dhe pasuese.

Por në një seri postimesh, shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, rinovoi thirrjen e tij drejtuar Kinës që të jetë më e afërt me të dhëna të detajuara për situatën pandemike në vend.

“Në mungesë të informacionit gjithëpërfshirës nga Kina, është e kuptueshme që vendet në mbarë botën po veprojnë në mënyra që ata besojnë se mund të mbrojnë popullsinë e tyre”, shkroi Tedros.

Airfinity pret që vdekjet të arrijnë kulmin më 23 janar me rreth 25 mijë në ditë, me vdekjet kumulative që arrijnë në 584 mijë që nga dhjetori. Që nga 7 dhjetori, kur Kina bëri një kthesë të papritur të politikës së saj, autoritetet kanë raportuar zyrtarisht vetëm 10 vdekje nga COVID.

Ndërkombëtarisht, kufizimet e udhëtimit si testimi i detyrueshëm deri më tani nuk kanë arritur të frenojnë ndjeshëm përhapjen e COVID dhe të funksionojnë kryesisht si optikë, tha Dr Michael Osterholm, një ekspert i sëmundjeve infektive në Universitetin e Minesotës.

@tn.lajmelokale
@tetovanews