Ballina Bota Kina raporton pothuajse 60,000 vdekje nga Covid-19 në një muaj

Kina raporton pothuajse 60,000 vdekje nga Covid-19 në një muaj

Autoritetet kanë zbuluar numrin e madh të vdekjeve dhe ky është raporti i parë i një numri të madh vdekjesh që nga fundi i politikës zero-Covid.

Ka pasur pothuajse 60,000 vdekje të lidhura me Covid-19 në Kinë që kur filloi heqja e kufizimeve në fillim të dhjetorit, raportuan autoritetet shëndetësore të shtunën.

Rreth 59,938 vdekje të lidhura me Covid-19 u regjistruan midis 8 dhjetorit 2022 dhe 12 janarit 2023, u tha gazetarëve Jiao Yahui, kreu i Byrosë së Administratës Mjekësore, duke shtuar se rastet kishin arritur kulmin dhe ishin në rënie.

Në shkallë vendi, “numri i pacientëve po bie, si në qytete ashtu edhe në zonat rurale”, tha ai.

Numri i raportuar i vdekjeve përfshin vetëm ata që vdiqën në spital, që do të thotë se më shumë mund të kenë vdekur në shtëpi.

Njoftimi vjen pas ankesave se autoritetet nuk kishin zbuluar të dhëna pasi protestat në shkallë të gjerë i çuan autoritetet t’i jepnin fund politikës zero-Covid.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) i ka bërë thirrje Pekinit që të jetë më transparent me shifrat për infeksionet dhe vdekjet nga koronavirusi.

Nga pothuajse 60,000 vdekje, 5,504 ishin për shkak të problemeve me frymëmarrjen. Pjesa tjetër ishin për shkak të sëmundjeve të tjera, të kombinuara me një infeksion koronavirus.

Mosha mesatare e atyre që përfshiheshin në rezultatet e së shtunës ishte 80.3 vjeç, me më shumë se 90 për qind mbi 65 vjeç. Shumica kishin gjithashtu probleme shëndetësore.

Miliona të moshuar në Kinë nuk janë vaksinuar kundër virusit.

Ëen Daxiang, zyrtar i Komisionit Shëndetësor të Shangait, tha se monitorimi i individëve me rrezik të lartë do të rritet.

Ai tha gjithashtu se autoritetet do të rrisin furnizimin me barna, pajisje dhe trajnime mjekësore për të trajtuar infektimet në rajonet rurale.

Burimi: Washington Post. Përshtati: Gazeta Si.

Artikulli paraprakShkatërrohet grupi kriminal i trafikut të drogës Shqipëri-Greqi, kapobanda një 34-vjeçar shqiptar
Artikulli tjetërNë moshën 58 vjeçare, ndërron jetë luftëtari i orëve të para të UÇK-së