Ballina Bota Londra humbet sharmin? 1.400 milionerë janë larguar vetëm në 2022

Londra humbet sharmin? 1.400 milionerë janë larguar vetëm në 2022

epa10190959 People queue facing the Parliament and the Big Ben tower to pay their respects to Britain's Queen Elizabeth II lying in state at the Palace of Westminster in London, Britain, 18 September 2022. The queen's lying in state in Westminster Hall will last for four days, ending on the morning of the state funeral on the 19 September. EPA/OLIVIER HOSLET

Britania e Madhe me kryeqytetin e saj Londrën nuk është më në qendër të dëshirave dhe interesave të shumë të pasurve që preferojnë të lëvizin diku tjetër.

Në fakt, aftësia për të tërhequr të pasur nga e gjithë bota të gatshëm për të investuar në kompani, prona luksoze dhe për të përfituar nga shërbimet bankare të qytetit është dobësuar vitet e fundit.

Sipas të dhënave nga Henley & Partners, një konsulencë për shtetësinë, rreth 1,400 milionerë u larguan nga Mbretëria e Bashkuar në vitin 2022.

Sipas kërkimeve, një ‘arratisje’ që filloi menjëherë pas referendumit të Brexit në 2016, i cili sanksionoi lamtumirën britanike me Bashkimin Evropian, vazhdon. Që atëherë, vlerësohet se rreth 12,000 milionerë janë larguar nga Mbretëria për të shkuar diku tjetër nga frika, ndër të tjera, nga humbja e qendrës së metropolit në nivel global.

Për shembull, shumë bankierë janë detyruar nga punëdhënësit e tyre të zhvendosen në një vend evropian pasi kompania e tyre u zhvendos në një qendër financiare në kontinent, si qytete si Amsterdami, Parisi ose Frankfurt.

Sigurisht, përveç Brexit-it, një rol shumë të rëndësishëm ka luajtur edhe klima politike ndërkombëtare e viteve të fundit, e cila ka larguar biznesmenët nga vendet në zhvillim. Ndër arsyet është edhe shtrëngimi i rregulloreve për origjinën e kapitalit të huaj (duke përfshirë rregullat kundër pastrimit të parave) dhe sanksionet britanike ndaj shteteve që kanë hyrë në marrëdhënie të këqija me Perëndimin. Kinezët dhe arabët në të kaluarën kanë investuar shuma të mëdha kapitali në Mbretëri.

Ndërsa Londra ka qenë prej kohësh një pol tërheqës për oligarkët rusë, të cilët së bashku me super të pasurit e tjerë blenë prona luksoze duke ndihmuar në fryrjen e flluskës së pasurive të paluajtshme, derisa marrëdhëniet me Moskën hynë në krizë, veçanërisht pas shpërthimit të luftës në Ukrainë dhe një mori sanksionesh kundër biznesmenëve të shquar.

Megjithatë, prania e milionerëve është ende e lartë, në fakt në Mbretërine e Bashkuar janë 737,000 të pasur, por destinacionet e reja të preferuara po shfaqen për shumë njerëz të pasur në Lindjen e Mesme, duke filluar nga Emiratet e Bashkuara Arabe dhe në Azi. Emiratet, veçanërisht Dubai, tërhoqën fluksin më të madh të milionerëve vitin e kaluar sipas Henley & Partners. Ndër faktorët e brendshëm që penalizojnë Britaninë e Madhe është paqëndrueshmëria politike që u shfaq vitin e kaluar me strukturën e qeverisë që u shënua nga tre ndryshime drejtuesish në pak muaj dhe gjithashtu një ekonomi që sigurisht nuk është në një fazë ekspansioni, por që me të vërtetë është në vështirësi të rimëkëmbet në sektorë të ndryshëm dhe është më pak në gjendje të tërheqë investitorë dhe biznesmenë.

@tn.lajmelokale
@tetovanews