Ballina Bota Masakra në Kaliforni, 10 të vdekur dhe disa të plagosur (VIDEO)

Masakra në Kaliforni, 10 të vdekur dhe disa të plagosur (VIDEO)

Të paktën 10 persona kanë humbur jetën dhe disa të tjerë janë plagosur në Kaliforni, ku një person i panjohur hapi zjarr në Monterey Park. Autori është arratisur dhe nuk është kapur ende. Sipas Los Angeles Times, motivet e kësaj ngjarjeje të rëndë mbeten ende të panjohura.

Ngjarja ndodhi mbrëmë pas orës 22:00 në një zonë ku pranë po zhvillohen festimet e Vitit të Ri Kinez. Festivali i Vitit të Ri Kinez konsiderohet të jetë një nga më të mëdhenjtë në rajon, i cili është i populluar kryesisht nga njerëz me origjinë aziatike dhe do të zgjaste gjithë fundjavën.

Në të kaluarën, kanë marrë pjesë mbi 100,000 vizitorë. Një banor vendas tha se besonte se të shtënat filluan pasi festivali, i cili ishte planifikuar për në orën 21:00 mbaroi. Një pronar restoranti përballë rrugës nga ku ndodhën të shtënat tha se ai pa tre persona që nxituan në restorant dhe iu tha të mbyllnin derën.

Subjektet i thanë atij se një burrë me automatik filloi të qëllonte. Sulmuesi, thanë ata, kishte disa fishekë me vete. Sapo municioni mbaroi, ai e ngarkoi përsëri. Videot tregojnë policinë dhe zjarrfikëset në zonë dhe ofrojnë ndihmën e parë për viktimat. Zona e incidentit është rrethuar.

Të plagosurit po trajtohen në spitale të ndryshme të zonës. Monterey Park ndodhet afërsisht 7 milje nga qendra e Los Anxhelosit.

Artikulli paraprakNgjarje e rëndë në Ferizaj/Dy vajza bien nga kati i 4-të, njëra humb jetën
Artikulli tjetërTAKIMI: “Mua këtu më thërrasin Enver Hoxha”, historia e një shqiptari që nuk dinte asnjë fjalë shqip