Ballina Bota Mbretëria e Bashkuar: Rusia kontrollon pjesën më të madhe të qytetit të...

Mbretëria e Bashkuar: Rusia kontrollon pjesën më të madhe të qytetit të minierës së kripës në Ukrainë

Rusia “ka gjasa” të ketë nën kontrollin e pjesës më të madhe të qytetit të minierave të kripës Soledar në lindje të Ukrainës pas një beteje disamujore me forcat ukrainase, thotë Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar.

Trupat ruse dhe grupi mercenar Wagner kanë bërë përparime në katër ditët e fundit, thotë Britania e Madhe.

Soledar është afër Bakhmutit, ku edhe Ukraina është përfshirë në një betejë të përgjakshme.

Presidenti Zelensky tha se “e gjithë toka afër Soledarit është e mbuluar me kufomat e pushtuesve”.

Soledar i cili kishte një popullsi prej rreth 10,000 para luftës mund të shihet kryesisht i pabanuar.

Por një zyrtar amerikan tha javën e kaluar se Yevgeny Prigozhin, themeluesi i Wagner Group, dëshiron kontrollin e minierave të mëdha të kripës dhe gipsit në zonë.

Mbretëria e Bashkuar tha se një pjesë e luftimeve ishte fokusuar në hyrjet në tunelet e papërdorura 200 km të gjatë dhe se si Rusia dhe Ukraina “ka të ngjarë të shqetësohen se ato mund të përdoren për infiltrim pas linjave të tyre”.

Zoti Prigozhin ka konfirmuar interesimin e tij për minierat, duke i quajtur ato “qershia mbi tortë” në rëndësinë strategjike të zonës së Bakhmutit.

Ai i përshkroi ato si një “rrjet qytetesh nëntokësore” që mund të mbajë “një grup të madh njerëzish në një thellësi prej 80-100 metrash”, dhe gjithashtu mund të lejojë që tanket dhe automjetet e tjera ushtarake të lëvizin lirshëm.

Luftimet rreth Bakhmutit kanë vazhduar prej muajsh dhe zyrtari amerikan i përshkroi shkëmbimet më të fundit si “të egra”./abcnews.al/

@tn.lajmelokale
@tetovanews