Ballina Bota Moti i keq “gjunjëzon” Kaliforninë, 17 të vdekur deri më tani (VIDEO+FOTO)

Moti i keq “gjunjëzon” Kaliforninë, 17 të vdekur deri më tani (VIDEO+FOTO)

Më shumë se 33 milionë njerëz janë në rrezik nga stuhia vdekjeprurëse që goditi Bregun Perëndimor të SHBA-së, ku rrugët janë shndërruar në lumenj dhe balta ka bllokuar autostradat. Të mërkurën, autoritetet konfirmuan se 17 persona kanë humbur jetën në Kaliforni si pasojë e motit të keq.

Njerëzit kanë mbetur të bllokuar në ashensorë gjatë ndërprerjeve të energjisë, makinat janë bllokuar dhe një nënë e bijë ishin mes katër personave që ranë në një gropë. Gjithashtu një stacion treni është përmbytur në qëndër të Los Anxhelosit.

Të dhënat nga Poweroutage.us treguan se erërat e forta shkaktuan dëme të mëdha në rrjetin elektrik, me 180,000 shtëpi dhe biznese që kanë mbetur pa energji. Ekspertët kanë thënë se frekuenca dhe intensiteti në rritje i stuhive të tilla, të shkaktuara nga nxehtësia ekstreme dhe thatësirat, janë simptoma të ndryshimeve klimatike.

Edhe pse shiu dhe bora do të ndihmojnë në rimbushjen e rezervuarëve të ujit, vetëm dy javë shi nuk do të zgjidhin dy dekada të thatësirës.

Artikulli paraprakAksident në rrugën lokale Pirok-Zherovjan, tre persona bëhen për spital
Artikulli tjetërNgjarje tronditëse! Shkupjani u merr jetën me thikë nënës dhe gjyshes