Ballina Bota Prishja e marrëdhënieve me Estoninë, Rusia akuzon Perëndimin: Po armatosin vendet balltike

Prishja e marrëdhënieve me Estoninë, Rusia akuzon Perëndimin: Po armatosin vendet balltike

Ambasadori i Rusisë në Estoni, Vladimir Lipayev, ka deklaruar se Perëndimi, më saktë anglo-saksonët po armatosin vendet balltike me synim krijimin e pararojave të militarizuara përkundrejt Rusisë:

“Estonia po armatoset në mënyrë aktive dhe nuk është e qartë se pse. Këtu ata kanë ndërmend të dorëzojnë armët më modern konvencionale që mund të mbajnë në rreze goditjeje Shën Peterburgun.

Një sistem mbrojtjës anti-raketor me rreze të mesme po krijohet në Estoni. Pyetja që shtrohet është: Kundër kujt planifikon të shkojë në luftë Estonia?”, është shprehur ai në një televizion rus.

Lipayev ka konfirmuar se do të largohet nga vendi më herët sesa 7 shkurti pas kërkesës së Estonisë dhe uljes së nivelit të marrëdhënieve diplomatike mes të dyja vendeve.

Artikulli paraprakKina përfshihet nga i ftohti rekord, temperaturat shkojnë -53 gradë celsius
Artikulli tjetërBlendi Fevziu: Si humba dy njerëz në një ditë, shkova në emision me eskortë…