Ballina Bota Santorini, vullkani nënujor mund të aktivizohet, shkencëtarët japin alarmin

Santorini, vullkani nënujor mund të aktivizohet, shkencëtarët japin alarmin

Një gjeofizikan i Kolegjit Imperial në Londër ka ngritur alarmin se vullkani nënujor në Santorini të Greqisë, i quajtur “Kolumbo”, rrezikon që të aktivizohet.

Sipas shkencëtarit Kagetan Krapkiewicz, kërcënimi nga aktivizimi i këtij vullkani është serioz dhe i bën thirrje shkencëtarëve grekë që të marrin masa dhe të instalojnë pajisje në ishullin e Santorinit për të matur në kohë reale se kur mund të ndodhë një shpërthim.

Megjithatë, sipas tij, rreziku nuk është i menjëhershëm.

Ky vullkan nënujor ka shpërthyer për herë të fundit në vitin 1650 duke lënë të vdekur rreth 70 persona për shkak të helmimit nga gazi i çliruar. Shpërthimi ndodhi nga akumulimi i magmës në një thellësi 3-4 kilometra nën shtratin e detit.

Artikulli paraprakBëhet shkrumb e hi autobusi i linjës Shkup-Beograd (VIDEO+FOTO)
Artikulli tjetërNjihuni me vendin ku qepa është luks, kushton më shtrenjtë se mishi