Ballina Bota The Economist: Erdogan po e çon vendin drejt diktaturës, por ka shumë...

The Economist: Erdogan po e çon vendin drejt diktaturës, por ka shumë influencë

The Economist” thotë se Turqia nën udhëheqjen e Erdogan po shkon drejt diktaturës.

Media britanike, në një artikull të botuar sot, ka bërë një analizë të influencës që presidenti turk ka brenda dhe jashtë vendit dhe ka ngritur alarmin për atë që mund të ndodhë në politikën e brendshme turke.

“Turqia ka forcat e armatosura të dyta më të mëdha të NATO-s. Ky shtet luan një rol vendimtar në një situatë të trazuar, veçanërisht në Sirinë e djegur nga lufta. Ajo ushtron ndikim në rritje në Ballkanin Perëndimor, në Mesdheun lindor dhe së fundmi në Afrikë. Mbi të gjitha, është e rëndësishme në Detin e Zi dhe në luftën e Rusisë në Ukrainë; vitin e kaluar Turqia ndihmoi ndërmjetësimin e një marrëveshjeje për të lejuar që më shumë grurë ukrainas të dërgoheshin në një botë që po përballej me mungesa të drithit.

Pra, bota duhet t’i kushtojnë vëmendje zgjedhjeve presidenciale dhe parlamentare të Turqisë, të cilat Rexhep Tajip Erdogan sugjeroi këtë javë do të mbahen më 14 maj. Aq më tepër që, nën drejtimin e presidentit, vendi është gjithmonë e më shumë pranë katastrofës. Sjellja e Erdogan ndërsa afrohen zgjedhjet mund ta shtyjë atë që sot është një demokraci thellësisht me të meta, në një diktaturë të plotë”, thuhet në artikull.

Artikulli paraprakWashington Post: Si ndodhi që Jack Smith akuzoi presidentin e Kosovës dhe prishi një takim Thaçi-Trump
Artikulli tjetërVIDEO e rrallë, filmohet një kallamar gjigant me madhësinë e një Smart-i