Ballina Bota VIDEO – “Një pishtar 14 tonësh duke lëvizur përpara”: Frikë e madhe...

VIDEO – “Një pishtar 14 tonësh duke lëvizur përpara”: Frikë e madhe pas zjarrit në një autobus shkollor në Nimes të Francës

Një autobus që transportonte fëmijë mori flakë papritur në Nîmes, Gard.
Aksidenti mbresëlënës nuk shkaktoi viktima.
Shoferi kishte refleksin për të evakuuar fëmijët përpara se automjeti të merrte flakë.

Pamjet janë mbresëlënëse. Në Nîmes, në Gard, një autobus shkolle mori flakë papritur në mes të rrugës përpara se të dilte jashtë kontrollit dhe të përplasej në rrugë. Fatmirësisht aksidenti spektakolar nuk ka shkaktuar viktima, ndërsa shoferi ka pasur refleksin për të evakuuar fëmijët nga autobusi para se mjeti të merrte flakë plotësisht. Automjeti bosh, i shkatërruar nga flakët, më pas u rrotullua për rreth njëzet metra, duke shkatërruar një stacion autobusi dhe një semafor, përpara se të përfundonte rrokullisjen e tij në murin rrethues të një prone. I përpirë nga flakët, ai u shkatërrua totalisht.

Imazhet e autobusit të djegur janë bërë virale në rrjetet sociale. Azizi, banor i lagjes ku ndodhi aksidenti ka filmuar të gjithë skenën. “Është një pishtar 14 tonësh që ecën përpara,” i tha ai transmetimit të lajmeve të TF1 në 13:00 në videon në fund të këtij artikulli. “Është ende mbresëlënëse për ta parë dhe shumë, shumë e dhunshme”.

Ishte një erë tymi që lajmëroi pasagjerët teksa autobusi po shkonte drejt kolegjit. Shoferi më pas vendos të ndalojë dhe të evakuojë 10 nxënësit e shkollës të pranishëm në autobus. Tiago, 11 vjeç, ishte një prej tyre. “Të gjithë ishim pak të shqetësuar, nga autobusi dilte tym dhe më pas nuk mundëm ta shihnim më dhe shoferi thirri zjarrfikësit, mendoj” , dëshmon i riu. Sipas nxënësit të shkollës, zjarri ka rënë në pjesën e pasme të mjetit.

Për shuarjen e flakëve u nevojitën gati 23 zjarrfikës dhe katër makina zjarrfikëse. “Autobusi ishte plotësisht i djegur kur detashmenti mbërriti,” përshkruan komandanti Bernard Scotto, i Shërbimit të Zjarrfikësve dhe Shpëtimit të Departamentit Gard. Pas aksidentit mbeten disa pyetje: cili ishte shkaktari i zjarrit dhe mbi të gjitha pse autobusi i ndaluar vazhdoi të lëviz?/tetova.com

Artikulli paraprakGratë kapen për flokësh në një dyqan në Tetovë, një 25 vjeçare kapet me substanca të ndaluara, një 31 vjeçare dorëzohet në Idrizovë
Artikulli tjetërDy peshkaqenë sulmuan një delfin, mbyllen plazhet e njohura në Sidnei