Ballina Aktualitet Rajoni Vuçiq: 9 vende e kanë tërhequr njohjen e Kosovës, po presim për...

Vuçiq: 9 vende e kanë tërhequr njohjen e Kosovës, po presim për të dhjetin

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, po pretendon se nëntë shtete e kanë tërhequr njohjen e pavarësisë së Kosovës. Sipas presidentit të Serbisë edhe një vend tjetër, i dhjeti, po pritet të veprojë njëjtë.

Siç raporton agjencia serbe e lajmeve Tanjug, në konferencën e përvitshme për media, Vuçiç ka thënë se 106 shtete nuk e kanë njohur Kosovën, 84 e kanë njohur pa mëdyshje, e 3 të tjera “nuk janë të qarta”.

“Kemi nëntë (vende) që kanë tërhequr njohjen – Somalia, Burkina Faso, Gaboni, Eswatini, Libia, Guinea, Antigua dhe Barbuda, Maldivet, Shën Lucia, ne jemi duke pritur për të dhjetin” – citohet të ketë thënë Vuçiç.

@tn.lajmelokale
@tetovanews