Ballina Bota 17 ditë nga tërmeti në Turqi dhe Siri, thellohet bilanci: Mbi 50...

17 ditë nga tërmeti në Turqi dhe Siri, thellohet bilanci: Mbi 50 mijë të vdekur

Zhvillime të reja nga tërmeti i fuqishëm i 6 shkurtit në Turqi dhe Siri.

Pas më shumë se dy javësh në ditën e 17 të kërkimeve nën rrënoja, nga raporti i fundit zbulohet se bilanci i viktimave nga tërmeti shkatërrues është rritur sërish.

Mediat vendase raportojnë se numri i të vdekurve në Turqi dhe Siri ka shkuar në të paktën 50,000 njerëz. Në Turqi u rrit në 43,556, ndërsa më shumë se 108,000 njerëz u plagosën.

Sipas Observatorit Sirian për të Drejtat e Njeriut, në Siri, numri i viktimave është të paktën 6,747, duke përfshirë 4,521 vdekje në zonat e kontrolluara nga opozita dhe 2,226 vdekje në zonat e kontrolluara nga regjimi.

Nga ana tjetër, trupat e 1793 personave sirianë, të cilët u vranë në Turqi për shkak të tërmetit të dhunshëm, u transportuan nga Turqia dhe u varrosën në territorin sirian.

Numri i personave të arrestuar me akuzën e plaçkitjes dhe shkeljes së rregullave të ndërtimit pas tërmeteve në Turqi ka kaluar në 340.

Si rezultat i hetimeve të nisura nga kryeprokurorët e 11 provincave të prekura nga tërmetet, u identifikuan 564 të dyshuar për shkelje të rregullave të ndërtimit të objekteve të shembura si pasojë e lëkundjeve. Të paktën 160 prej tyre u arrestuan. Pjesa tjetër janë në kërkim.

Gjithashtu, për 71 të dyshuar janë lëshuar urdhërarreste dhe për 61 janë lëshuar urdhër-arrest. Tetëmbëdhjetë persona ishin ende në paraburgim nën drejtimin e Prokurorisë së Përgjithshme dhe 11 të dyshuar ishin shpallur të vdekur.

Gjashtë të dyshuar janë gjetur jashtë vendit, ndërsa 62 të dyshuar janë liruar pas deklaratave të tyre. Hetimet e grabitjes identifikuan 282 të dyshuar në 351 incidente. 181 nga këta të dyshuar janë arrestuar nga njësitë gjyqësore dhe 35 janë nën shqyrtim gjyqësor.

Artikulli paraprakZelensky nuk mban lotët gjatë vizitës së Presidentit Biden në Kiev (VIDEO)
Artikulli tjetërNjerëzit në rrethin e ngushtë të Putinit punojnë për ne, thotë shefi i inteligjencës ukrainase