Ballina Bota 5 ditë nën rrënoja/Shpëtimtarët nga Maqedonia e Veriut nxjerrin të gjallë gruan...

5 ditë nën rrënoja/Shpëtimtarët nga Maqedonia e Veriut nxjerrin të gjallë gruan 38-vjeçare në Adiyaman të Turqisë

Pas një aksioni që ka zgjatur rreth 11 orë, më në fund kanë pasur sukses përpjekjet e ekipeve të shpëtimit nga Maqedonia në qytetin Adiyaman të Turqisë, përcjell KlanMacedonia.

“Ekipi ynë arriti të shpëtojë para pak çastesh një grua 38 vjeçare”, konfirmoi shkurtimisht për Klan Maqedoni, drejtori i Drejtorisë për Mbrojtje dhe Shpëtim, Bekim Maksuti.
Gruaja ka arritur të mbijetojë nën rrënoja për rreth 5 ditë.

Rreth 70 shpëtimtarë, pjesë e Drejtorisë për Mbrojtje dhe Shpëtim, por edhe zjarrfikës dhe vullnetarë nga Maqedonia, para dy ditësh shkuan në Turqi për të ndihmuar në aksionin e shpëtimit.

Me kamera për skanim të thellë po përpiqen të dëgjojnë zëra të të mbijetuarve në qytetin e rrënuar e më pas në aksion të përbashkët me shpëtimtarët turq, por edhe ekipe nga vendet tjera gërmojnë në rrënoja./KlanMacedonia

Video të tjera:

Mesuti i vogël, i cili u shpëtua nga rrënojat e 113 orë pas tërmetit, kishte një mesazh për Arda Gülerit të Fenerbahçes : “Vëlla, të dua shumë. Vazhdoni të shpëtoni Fenerbahçen. Arda Güler u përgjigj: “Na keni dhënë shpresë me luftën tuaj.”

Ekipet shpëtimtare izraelite përdorin dronë inteligjentë, të ndjeshëm ndaj nxehtësisë me kamera termike për të zbuluar të mbijetuarit nën rrënojat e tërmetit!

Një skenë mrekullie dhe që thyen zemrat! 5 ditë nën rrënoja, shpëtohet i riu nga Siria
Momentet e para të shpëtimit të të riut Ibrahim Zakaria në Jabla të Sirisë pas 5 ditësh nga një ekip nga Kryqi i Kuq Libanez
Numri i njerëzve që u shpëtuan nga ndërtesa e rrënuar Al-Rihawi në Jabla u rrit në tre persona, përkatësisht Ibrahim Zakaria, 49 vjeç, motra e tij Rawiya Zakaria, dhe nëna e tyre, Thaha Nur Allah, 74 vjeç

Mrekullia e radhës/ Nëna me dy fëmijët e saj shpëtohet 106 orë pas tërmetit. Dy fëmijët dhe nëna e tyre u shpëtuan të gjallë nga rrënojat e një apartamenti 4-katësh në lagjen Divanlı të rrethit Dulkadiroğlu të Kahramanmarashit, epiqendra e tërmeteve.
Ayşenaz Kesici (9), İkranaz Kesici (6) dhe nëna e tyre Melike Kesici u nxorrën nga rrënojat nga ekipi i kërkim-shpëtimit Azaflı Eskishehir dhe ekipet spanjolle dhe turke që morën pjesë në operacione.

LAJME TË TJERA

Tërmeti në Turqi, pas 108 orësh nëna dhe 3 fëmijët nxirren nga rrënojat

Kanë kaluar katër ditë e gjysmë që kur dy tërmetet e njëpasnjëshme bënë kërdinë në qindra kilometra katrorë të Turqisë dhe Sirisë . Pavarësisht kësaj, ekipet e shpëtimit jo vetëm që nuk heqin dorë nga përpjekjet për gjetjen e të mbijetuarve, por vazhdojnë të operojnë në kushte të pafavorshme.

Shpëtimi i fundit tronditës ndodhi në Antalia, ku ekipet e shpëtimit përdorën një sharrë elektrike me zinxhir për të nxjerrë një nënë dhe tre fëmijët e saj nga rrënojat e një ndërtese të lartë. Në fakt, ky shpëtim i veçantë konsiderohet si një nga më të mrekullueshëmit pasi si nëna ashtu edhe fëmijët kishin lëndime të shumta dhe dehidrim, ndërsa për transportimin e tyre u përdorën barela speciale që ndihmojnë në stabilizimin e shtyllës kurrizore.

Ata shpëtuan gjashtë anëtarë të familjes pas 102 orësh në rrënojat e Hatay.

Gjashtë personat që dolën të gjallë nga rrënojat arritën të mbijetojnë së bashku të grumbulluar në batanije në një hapësirë ​​të vogël të mbetur brenda ndërtesës së dëmtuar, tha Murat Baygul, një punonjës kërkimi dhe shpëtimi , për agjencinë e lajmeve Associated Press.

Më shumë se 23,000 të vdekur në Turqi dhe Siri

Numri i viktimave të  është rritur sërish, duke kaluar gjithsej 23,000 në të dy vendet. Në Turqi, Drejtoria e Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave njoftoi sonte se deri më tani janë konfirmuar 19.875 të vdekur nga tërmetet, ndërsa të lënduarit arrijnë në 79.717./abcnews.al/

Një skenë mrekullie dhe që thyen zemrat! 5 ditë nën rrënoja, shpëtohet i riu nga Siria

Momentet e para të shpëtimit të të riut Ibrahim Zakaria në Jabla të Sirisë pas 5 ditësh nga një ekip nga Kryqi i Kuq Libanez

Numri i njerëzve që u shpëtuan nga ndërtesa e rrënuar Al-Rihawi në Jabla u rrit në tre persona, përkatësisht Ibrahim Zakaria, 49 vjeç, motra e tij Rawiya Zakaria, dhe nëna e tyre, Thaha Nur Allah, 74 vjeç./tn

.

LAJME TË TJERA

Mrekullia/ Nëna me dy fëmijët e saj shpëtohet 106 orë pas tërmetit.

Dy fëmijët dhe nëna e tyre u shpëtuan të gjallë nga rrënojat e një apartamenti 4-katësh në lagjen Divanlı të rrethit Dulkadiroğlu të Kahramanmarashit, epiqendra e tërmeteve.

Ayşenaz Kesici (9), İkranaz Kesici (6) dhe nëna e tyre Melike Kesici u nxorrën nga rrënojat nga ekipi i kërkim-shpëtimit Azaflı Eskishehir dhe ekipet spanjolle dhe turke që morën pjesë në operacione./tn

Video:

Ekipet e shpëtimit nga organizata gjermane e ndihmës ISAR kanë shpëtuar një grua nga rrënojat e një ndërtese të shembur në Kirikhan, Turqi, më shumë se 100 orë pasi një tërmet goditi Turqinë dhe Sirinë.

Sipas ISAR Gjermani, 40-vjeçarja ishte në gjendje stabile dhe ka marrë menjëherë ndihmën mjekësore.

Punonjësit e ngritën me kujdes 40-vjeçaren Zeynep Kahraman në një barelë, duke kaluar blloqe të copëtuara prej betoni dhe metali në qytetin Kirikhan në një ambulancë.

“Tani unë besoj në mrekulli,” tha Steven Bayer, udhëheqësi i ekipit ndërkombëtar të kërkimit dhe shpëtimit në vend.

“Ju mund t’i shihni njerëzit duke qarë dhe duke u përqafuar me njëri-tjetrin. Është një lehtësim kaq i madh që kjo grua në kushte të tilla ia doli. Është një mrekulli absolute”, tha ai.

101 orë nën rrënoja, ekipet e kërkimit shpëtojnë dy motrat në Turqi

Dy motra adoleshente janë shpëtuar në qytetin Kahramanmaraş 101 orë pas tërmetit masiv që goditi Turqinë, thanë zjarrfikësit.

Në një deklaratë të premten, Departamenti i Zjarrfikësve Metropolitane të Antalias tha se Ayfer, 15 vjeç, u nxor nga rrënojat në orën e 99-të pas tërmetit dhe motra e saj, Fatma, 13 vjeç, u shpëtua dy orë më vonë.

Shpëtuesit duke përdorur sensorë sizmikë zbuluan shenja jete nën mbeturinat dhe kryen një operacion shpëtimi 10-orësh për të arritur atje ku ndodhej Ayfer, thuhet në deklaratë.

Zjarrfikësit folën me Ayferin në një përpjekje për ta mbajtur atë të ndërgjegjshme. Ajo tha se i kishte marrë malli për të ngrënë akullore dhe ata i premtuan se do t’i jepnin pak kur ajo të dilte.

Ata gjithashtu vendosën muzikën që ajo kërkoi.

Zjarrfikësit udhëtuan rreth 800 kilometra (500 milje) nga qyteti i Antalias për t’u bashkuar me përpjekjet e shpëtimit në Kahramanmaraş.

Zhduket aktorja e njohur turke pas tërmetit? Të gjithë dyshojnë se ka ndërruar jetë

Fansat kanë mbetur të shtangur pasi kanë dëgjuar se ka ndërruar jetë nga tërmeti në Turqi aktorja e njohur, Cansu Dere.

Një video është bërë virale në TikTok dhe po tërheq vëmendjen e përdoruesve të rrjetit teksa dëgjohet se konfirmohet vdekja e aktores 42-vjeçare. Megjithatë, nuk ka asnjë deklaratë apo informacion të tillë që thotë se Dere është e vdekur apo e zhdukur. Sipas mediave turke, thuhet se është e qartë se disa persona kanë përfituar nga tërmeti shkatërrues për të bërë viral këtë lajm.

Cansu Dere është një aktore që ka qenë pjesë në disa telenovela shumë të ndjekura edhe në Shqipëri si Anne, Ezel, Sadakatsiz, Sila, edhe shumë të tjera./abcnews.al

Fotoja e tij duke shtrënguar dorën e vajzës nën rrënoja pati ndikim të madh, flet për herë të parë babai

Babai, i cili nuk ia lëshoi dorën vajzës së tij, e cila ishte nën rrënoja dhe më pas humbi jetën në qytetin e Kahramanmaras, ka folur për gazetën gjermane Bild.

Mesut Hançer, 49vjeç është shprehur se ka gërrmuar rrënojat me duar, por sërish nuk ka arriti ta shpëtojë vajzën e tij 15-vjeçare, Irmak.

“U luta shumë, fatkeqësisht nuk ndodhi, e humbëm”, tha ai.

Fotografia e babait, i cili kishte veshur një xhaketë portokalli me një dhimbje të papërshkrueshme në fytyrë, pati një ndikim të madh në Turqi.r.t/abcnews.al

Pothuajse 30,000 persona janë evakuuar nga epiqendra e tërmetit në Turqi

Të paktën 28,044 njerëz janë evakuuar nga Kahramanmaras, provinca jugore turke pranë epiqendrës së tërmetit vdekjeprurës të së hënës.

Që nga e enjtja në orën 11:38 të mëngjesit me kohën lokale, të paktën 23,437 njerëz janë evakuuar me rrugë ajrore dhe 4,607 me rrugë dhe hekurudha, sipas agjencisë turke të menaxhimit të fatkeqësive, AFAD.

Agjencia lëshoi ​​një këshillë të enjten me informacion mbi qendrat e evakuimit për ata që dëshirojnë të largohen nga provinca, duke shtuar se akomodimet dhe shtëpitë e pritjes po koordinohen nga AFAD dhe zyrtarët e provincës.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka pranuar “të metat” e qeverisë së tij mes pakënaqësisë në rritje për reagimin e shtetit ndaj katastrofës së kësaj jave, ndërsa lindin pyetje mbi gatishmërinë e tij në një vend të njohur me tërmetet.

Turqia ndodhet mbi disa pllaka tektonike, megjithëse fatkeqësitë si e hëna nuk janë të zakonshme. Por populli ka shprehur zemërimin pasi u shfaqën raporte për qytete të tëra në veri të vendit të rrafshuara nga lëkundjet e fuqishme.

Vlerësimet e fundit nga Organizata Botërore e Shëndetësisë thanë se deri në 23 milionë njerëz mund të preken nga fatkeqësia.

Tërmeti në Turqi: Gjenden tre trupa nga ekipi i volejbollit

Tre trupa janë gjetur ndërsa ekipet e shpëtimit në Turqi po kërkojnë një hotel të shembur për një grup volejbollistësh shkollorë pas tërmeteve të së hënës.

Trupat e dy mësuesve dhe një studenti u gjetën nga hoteli Isias në Adiyaman, thanë zyrtarët në Qipron veriore të kontrolluar nga Turqia. Një grup prej 39 personash, duke përfshirë ekipet e djemve dhe vajzave, thuhet se kanë qenë në ndërtesë kur ajo u rrëzua.

Përpjekjet e kërkimit vazhdojnë në vendin ku janë mbledhur familjet e lojtarëve. Tërmetet kanë vrarë mijëra në Turqinë jugore dhe në veri të Sirisë.

Atletët kishin udhëtuar për në Adiyaman nga Kolegji Turk Maarif i Famagustës, të shoqëruar nga mësues dhe prindër. Katër nga partia dihet se kanë mbijetuar pasi ndërtesa shtatëkatëshe u rrëzua, pasi thuhet se kanë arritur të shpëtojnë vetë nga rrënojat.

Media turko-qipriote citoi zyrtarët të thoshin se trupat e pajetë të dy mësuesve u gjetën të mërkurën, dhe se numri i të vdekurve ishte rritur në tre pasi u zbulua një nxënës i klasës së tetë./ h.ll/abcnews.al

Tëmeti vdekjeprurës, OKB: 5.3 milionë njerëz në rrezikojnë të mbeten të pastrehë në Siri

Deri në 5.3 milionë njerëz janë në rrezik të mbeten të pastrehë në Siri pasi një tërmet vdekjeprurës shkatërroi pjesë të tëra të vendit së bashku me Turqinë fqinje , paralajmëroi sot një zyrtar i lartë i OKB-së.

“Deri në 5.3 milionë njerëz në Siri mund të gjenden pa vend për të jetuar për shkak të tërmetit,” tha Sivanka Dhanapala, një zëdhënëse e Komisionerit të Lartë të Kombeve të Bashkuara për Refugjatët (UNHCR), në një konferencë për shtyp në Damask.