Ballina Bota 80-vjeçarja vajton dy vajzat që ia mori tërmeti: Ishim të lumtura që...

80-vjeçarja vajton dy vajzat që ia mori tërmeti: Ishim të lumtura që po vinte pranvera, por humbëm gjithçka! (VIDEO+FOTO)

80-vjeçarja Donê Anne, e cila jeton në fshatin Çiğli të rrethit Dulkadiroğlu të Maraşit, po përpiqet të lehtësojë dhimbjen duke qarë për dy vajzat e saj që i humbi nga tërmeti.

Donê Anne, e cila humbi vajzat e saj Gule dhe Eyşê nga tërmeti, vajton pranë rrënojave ku humbi vajzat e saj.

Duke thënë se mezi e prisnin pranverën, Donê Anne tha: “Ne humbëm shtëpinë dhe gjithçka. Çfarë duhet të bëj tani pa fëmijët? Ne prisnim pranverën, ishim të lumtur që po vinte pranvera, por e përjetuam këtë fatkeqësi. Kam humbur vajzat e mia, kemi qëndruar në dëborë ”, tha ajo.

Fshati Çiğli i rrethit Dulkadiroğlu, një nga fshatrat më të mëdhenj në Maraş, është një nga vendet më të prekura nga tërmetet me epiqendër në Pazarcik dhe Elbistan, që ndodhën më 6 shkurt.

400 nga 600 familjet e fshatit e pësuan, kishte një çarje të madhe. Në fshat humbën jetën 40 persona.

Fakti që shumica e banorëve të fshatit nuk ishin në fshat gjatë tërmetit, parandaloi viktima të tjera.

Meqenëse shumica e banorëve të fshatit Çigli jetonin në Evropë, veçanërisht në Gjermani, nga dëmet e mëdha humbën jetën vetëm 40 persona. Banorët e fshatit thanë: “Po të kishte ndodhur tërmeti në verë, humbjet tona do të ishin shumëfishuar.”

Ali Renkgöz, një nga banorët e fshatit Çiğli, i cili tha se humbën gjithçka, deklaroi: “Fatkeqësia pllakosi fshatin tonë. Ne mbetëm pa shtëpi. “

Cennet Renkgöz, e cila deklaroi se humbi shumë të afërm, tha: “Vëllait tim i vdiq gruaja, i vdiq vajza, i vdiq gruaja e vëllait tjetër, çfarë të them? Të gjithë fëmijët na vdiqën, ne mbetëm jashtë”, tha ajo./Rudaw/tetova.com

@tn.lajmelokale
@tetovanews