Ballina Bota Arrestohet pronari i hotelit shtatëkatësh Kırçuval në Malatya, u shemb nga tërmeti...

Arrestohet pronari i hotelit shtatëkatësh Kırçuval në Malatya, u shemb nga tërmeti i parë, humbën jetën edhe 15 sportistë (VIDEO+FOTO)

Është arrestuar pronari i hotelit Kırçuval, i cili u shkatërrua nga tërmeti në Malatya

Arrestohet Zafer Kırçuval, pronari i hotelit Kırçuval, i cili u shkatërrua nga tërmeti në Malatya dhe gjithashtu nënkryetari i Bashkisë së Qarkut Battalgazi.

Shumë ndërtesa u shkatërruan në Malatya nga tërmeti 7.7 ballë me epiqendër në Pazarcık të Kahramanmaraş-it.

Një nga ndërtesat e shkatërruara ishte hoteli 7-katësh Kırçuval.

Shumë njerëz vdiqën nën rrënoja

11 volejbollistë dhe 4 futbollistë të skuadrës Malatya Metropolitan Belediyespor, të cilët garuan në Play-Off në Grupin e 6-të të Ligës së 2-të të Volejbollit për meshkuj TVF, mbetën nën rrënoja pasi hoteli Kırçuval, ku ata qëndronin në Battalgazi, u shemb nga tërmeti i parë.

Familjarët e të ndjerëve kanë bërë kallëzim penal kundër drejtuesve të hotelit .

Filloi hetimi


Pas ngjarjeve, Zyra e Kryeprokurorit Publik ka nisur një hetim në shkallë të gjerë.

Zafer Kırçuval, nënkryetar i Bashkisë Battalgazi dhe një nga pronarët e hotelit, u ndalua në mbrëmje.

Kırçuval, i cili u transferua në gjykatë pas marrjes në pyetje në komisariat, u arrestua nga gjykata ku u soll dhe u dërgua në burg./tetova.com

11 volejbollistë dhe 4 futbollistë u gjetën në rrënoja në hotelin Kirchuval në Malatya

@tn.lajmelokale
@tetovanews