Ballina Bota Asnjë dëm në kantierin e centralit bërthamor pas tërmeteve të mëdha në...

Asnjë dëm në kantierin e centralit bërthamor pas tërmeteve të mëdha në jug të Turqisë

Centrali i parë bërthamor i Turqisë (NPP), tani në ndërtim e sipër në jug të vendit, nuk pësoi dëme nga tërmetet që goditën rajonin të hënën në mëngjes, thanë zyrtarët.

“Ekspertët tanë nuk zbuluan asnjë dëmtim të ndërtesave, pajisjeve apo vinçave në terren. Puna e ndërtimit dhe montimit vazhdon,” tha Anastasia Zoteeva, drejtuese e kompanisë së projektit Akkuyu Nuclear, duke shtuar se tërmeti u ndje me magnitudë afërsisht 3 ballë. në rajonin në Mersin, ku po ndërtohet centrali.

Sipas Zoteeva, njësitë e mbrojtjes civile shtetërore dhe mbrojtjes emergjente po bashkëpunojnë me njësitë emergjente të uzinës dhe po përgatiten të dërgojnë pajisje dhe personel në rajon.

Tërmeti me magnitudë 7.7 goditi në orën 4:17 të mëngjesit (01:17 GMT) në provincën jugore të Kahramanmaraş të Turqisë, sipas Autoritetit të Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD), duke prekur provincat fqinje, duke lënë mbi 1,500 të vdekur dhe më shumë se 9,000 të plagosur.

Akkuyu në bregdetin e Mesdheut të Turqisë do të jetë termocentrali i parë i vendit me energji bërthamore. Centrali, që pritet të ketë një kapacitet të instaluar prej 4,800 megavat dhe katër reaktorë, do të fillojë të prodhojë energji më së voni këtë vit.

Artikulli paraprakÇfarë janë dritat e çuditshme që u shfaqën në qiell para tërmetit (VIDEO)
Artikulli tjetërTërmeti në Turqi/ Video tronditëse të personave që po luftojnë për të dalë të gjallë nga rrënojat