Ballina Bota Asnjë nga 12 pallatet dhe objektet që ndërtoi nuk i lëvizi tulla...

Asnjë nga 12 pallatet dhe objektet që ndërtoi nuk i lëvizi tulla nga tërmeti, gjithçka rreth tyre “u zhbë” (VIDEO+FOTO)

Qindra ndërtesa u shkatërruan në Antakya të Hatay-t, ku tërmetet shkaktuan shkatërrime të mëdha dhe mijëra viktima. Mirëpo, në qytet ka edhe disa objekte që, jo vetëm që nuk janë shembur, por as që janë dëmtuar.

Ndër to janë 3 ndërtesa publike dhe 12 apartamente të ndërtuara nga familja Ergüvenoğlu. Duke thënë se një fjalë e babait të tij ishte udhërrëfyesi i tij, inxhinieri i ndërtimit Mustafa Ergüvenoğlu tha:

“I numërova hekurat që përdornim një nga një. Nëse betoni më prishej, e dërgoja atë mbrapsht. Në fund të fundit, po e blija me para.

Babai im, i cili besonte në shkencë, ishte udhërrëfyesi im më i madh. Nuk duhet të studiosh, mund të jesh punëtor pastrimi për një komunë, por kur pastron një rrugë, bëje në një mënyrë që nuk ‘lë një mbeturinë të vetme’.

U kujdesa të qëndroja vetëm në krye të çdo pallati që kishim ndërtuar. Edhe nëse nuk jam aty, një staf teknik duhet të jetë në krye të tyre.

Prandaj, zotërinjtë dhe nënkontraktorët e mi, të cilët nuk më njihnin në fillim, më thoshin: ‘Kemi dëgjuar që je një njeri i ngjitur dhe i bezdisshëm’.

Seattle Votes to Ban Caste Discrimination
Keep Watching

Përveç kësaj, kam mësuar shumë nga profesorët tanë të universitetit. Të gjithë kanë një pjesë të rëndësishme në mbrojtjen e këtyre jetëve”.

Kush është Mustafa Ergüvenoğlu? Cilat shtëpi janë ndërtuar nga Ergüvenoğlu Construction?

Tërmetet me qendër në Maraş shkaktuan shkatërrimin e qindra ndërtesave në lagjen Antakya të Hatajit. 3 ndërtesa publike dhe 12 apartamente të ndërtuara nga familja Ergüvenoğlu nuk u dëmtuan nga tërmeti dhe mbetën të paprekura. Pra, kush është Mustafa Ergüvenoğlu ? Cilat shtëpi janë ndërtuar nga Ergüvenoğlu Construction?

Ndërkohë që mijëra ndërtesa u shkatërruan në distriktet Antakya, İskenderun, Samandag dhe Kırıkhan të Hatay, nga tërmetet me magnitudë 7.7 dhe 7.6 ballë me epiqendër në Pazarcık dhe Elbistan të Kahramanmaraş, dhe me magnitudë 6.4 ballë me epiqendër në Defne, ndërtesat e tij nuk u dëmtuan.

Kush është Mustafa Ergüvenoğlu, cilat janë shtëpitë që ka ndërtuar Ergüvenoğlu?

Në tërmetin me magnitudë 6.4 që ndodhi në Hataj, këto godina kaluan një provë të suksesshme, vetëm pallati Yüksel në 75. Bulevardi Yıl u dëmtua rëndë. Ergüvenoğlu deklaroi se apartamentet Yüksel do të prishen.

1- Kerem Apt

2- Selim Apt

3- Sulltan Apt

4- Tonton Apt

5- Mehmet Zehra Apt

6- Sky Blocks 3 ndërtesa

7- Sema Apt

8- Yuksel 2 Apt

9- Yüksel Apt (i dëmtuar në 6.4)

10- Nursat Apt

11- Star Apt

12- İrem Apt

13- Godina e Shërbimeve Sociale

14- Shkolla e mesme Odabaşı

15- Shkolla fillore Defne Cengiz Topel

Inxhinieri i Ndërtimit Mustafa Ergüvenoğlu tha në një deklaratë: “Ne kemi gjithsej 12 ndërtesa që i kemi ndërtuar në shumë lagje të Antakias, por ato janë të gjitha të paprekura tani dhe shumë ndërtesa rreth tyre janë shkatërruar. Ka kontraktorë që i njoh me emër dhe besoj se e bëjnë punën e tyre pastër. Të gjithë ata ishin inxhinierë ndërtimi dhe vdiqën gjatë shembjeve.

Nuk kam frikë nga ajo që quhet burg, është thjesht të shkosh në shtrat. Por për të shkaktuar vdekjen e dikujt, kjo është ajo që unë nuk do ta përballoja me ndërgjegje. I vetmi ngushëllim për ne është se nuk humbi asnjë jetë në asnjë nga ndërtesat që ndërtuam.

Ata që ulen në këto ndërtesa dhe arrijnë tek ne thërrasin dhe luten. Edhe mësuesja ime e biologjisë jetonte në një nga apartamentet që ndërtuam dhe u preka shumë kur ajo më telefonoi dhe më falënderoi. Ne humbëm shumë njerëz në Antakia, kam të afërm mes tyre. Jemi shumë të trishtuar dhe të lumtur dhe pika ku e kemi ndërgjegjen të pastër është se ndërtesat që kemi ndërtuar nuk prishen.” thotë ai

@tn.lajmelokale
@tetovanews