Ballina Bota Babai dhe vajza sërish takohen pas tërmetit (VIDEO)

Babai dhe vajza sërish takohen pas tërmetit (VIDEO)

Numri i viktimave në Turqi po rritet orë pas ore dhe ka kaluar 40 mijë persona. Disa mijëra njerëz vdiqën gjithashtu në Sirinë fqinje. Megjithatë, në detin e lajmeve të tmerrshme, ka një që ngroh zemrat, si ky.

Vajza katër vjeçare Gada Ayan dhe babai i saj Ahmet u takuan sërish pasi mbetën të bllokuar në rrënoja për ditë të tëra. Gada u shpëtua dhe u dërgua në spital.

“Kur filloi të dridhej, mora vajzën time dhe e gjithë familja filloi të vraponte. Shtëpia na u shemb të gjithëve”, tha Ahmet në një intervistë për CNN Turk. Fatkeqësisht, gruaja dhe djali shtatëvjeçar nuk arritën të shpëtonin veten.

Ahmeti dëgjoi të qarat e djalit të tij ndërsa ai ishte ngecur. Gada u shtri në këmbën e Ahmetit dhe të dy u kapën. Në ditën e katërt nën rrënoja, Ahmetit i humbi çdo shpresë, por Gada e vogël nuk e la të dorëzohej.

“Ai vazhdoi të më thoshte të ndaloja së qari dhe të shikoja dritën që shpërtheu. Kjo më mbajti gjallë”, tha Ahmet. Gada ka shpëtuar me një gërvishtje, ndërsa gjysmë ore më vonë shpëtimtarët kanë arritur të nxjerrin edhe Ahmetin.

“Kjo është vajza ime e vogël.” Ajo është heroi im”, ka përfunduar babai i Gada-s katër vjeçare, e cila së bashku me të do të duhet të kalojë humbjen e gruas dhe djalit.

Artikulli paraprakS.W.A.T- i amerikan trajnon policinë e Tetovës
Artikulli tjetërNdërtimet e egra, “vrimë e errët” për sigurinë e objekteve në Maqedoninë e V.