Ballina Bota Biden i drejtohet Polonisë dhe botës: Ditë të vështira përpara, por Rusia...

Biden i drejtohet Polonisë dhe botës: Ditë të vështira përpara, por Rusia nuk do të fitojë kurrë (VIDEO)

Një mesazh i mbështetjes së vazhdueshme për Ukrainën u dërgua përsëri, disa orë pas takimit të tij me Volodymyr Zelensky, nga Joe Biden, nga Polonia, ku një turmë njerëzish u mblodhën për ta dëgjuar atë në një nga momentet më kritike të konfliktit. Në fjalën e tij, presidenti amerikan u ndal te izolimi në të cilin ka rënë Rusia, foli për sanksione të reja ndaj Moskës, ndërsa paralajmëroi ditë të vështira, por ato do të priten me grusht nga Ukraina dhe aleatët e saj.

Deklaratat e presidentit amerikan kanë semiotikë të veçantë dhe vijnë pas fjalimit të Vladimir Putin që hapi ‘zjarr’ ndaj Perëndimit, duke e akuzuar atë për sulm ndaj Rusisë dhe kërcënuar me përgjigje në rast përshkallëzimi.

Duke iu drejtuar mijëra njerëzve që shikonin, Biden u zotua për një të ardhme të lirë për Ukrainën, që do të thotë se nuk do të kishte asnjë kompromis për territorin dhe sovranitetin e saj, ndërsa u bëri homazhe atyre që ranë në betejë.

Publiku shpërtheu në duartrokitje ndërsa Biden tha: “Shikoni përreth jush, shikoni sa shumë keni bërë. Polonia pret 1.5 milionë refugjatë ukrainas. Zoti ju bekoftë’.

Nga Kështjella Mbretërore në Varshavë, Biden theksoi se “Demokracia qëndroi shumë e fortë kundër Putinit”.

Sulmi ndaj Putinit

“Putini mendoi se sundimtarët si ai janë mizorë, por ai përmbushi vullnetin e fortë të amerikanëve”, nënvizoi Biden.

“Presidenti rus ka përfunduar me izolimin e NATO-s dhe pranimin e Finlandës dhe Suedisë në Aleancën e Atlantikut të Veriut”, shtoi ai, duke shtuar se Aleanca është më e bashkuar se kurrë.

Ai theksoi se frika nga zgjerimi i NATO-s ishte një nga arsyet pse Rusia nisi sulmin.

“Ne luftuam për Republikën”, përsëriti ai.

“Ne jemi të përgatitur për ditë më të vështira”

“Kievi duhet të përgatitet për ditë më të vështira”, tha Biden, duke paralajmëruar sulmin e pranverës.

Megjithatë, ai shprehu besimin se Ukraina do të vazhdojë të mbrohet fuqishëm dhe aleatët do të vazhdojnë ta mbështesin atë.

Duke përjashtuar qëndrimin e polakëve, Biden theksoi se së bashku ” ne kemi siguruar që Rusia të paguajë për krimet e saj”.

Ai gjithashtu zbuloi se do të vendosen sanksione të reja.

“Ka një zgjedhje mes kaosit dhe stabilitetit”, tha Biden, ndërsa theksoi se vendimet që do të merren do të ndikojnë në dekadat e ardhshme.

“Demokracia ngre shpirtin e njerëzve dhe ndalon impulsin e dhunshëm të diktatorëvetheksoi presidenti amerikan dhe shtoi se nuk ka burim më të madh frymëzimi se liria.

“Një sulm kundër njërit është një sulm kundër të gjithëve. Është një betim i shenjtë. Ne nuk po mbrojmë vetëm kombet dhe Ukrainën, por edhe prosperitetin, paqen dhe respektin”, përfundoi Biden.

Artikulli paraprakLuizeria si dëshmi e degradimit dhe injorancës së shoqërisë…
Artikulli tjetërMasakra në Bucha, ngashërehet Meloni: Ukraina e ka fituar luftën tashmë (VIDEO)