Ballina Bota Detajet e incidentit mbi liqenin Huron: F-16 rrëzoi një objekt të panjohur...

Detajet e incidentit mbi liqenin Huron: F-16 rrëzoi një objekt të panjohur që kishte formën e një tetëkëndëshi (VIDEO)

Objekti i rrëzuar nga avionët luftarakë amerikanë të dielën po fluturonte në lartësi 6,000 metra, mbi Gadishullin e Sipërm të Miçiganit (Upper Peninsula of Michigan) dhe ishte gati të kalonte liqenin Huron kur u neutralizua, tha një zyrtar i lartë i administratës amerikane për CNN.

Objekti kishte formë të një tetëkëndësh me tela të varur dhe pa ngarkesë të dukshme, sipas zyrtarit dhe një burimi tjetër të informuar për këtë çështje. Megjithëse Shtetet e Bashkuara nuk kanë asnjë indikacion se objekti ka aftësi mbikëqyrjeje, ende nuk është përjashtuar.

Objekti u zbulua për herë të parë nga Komanda e Mbrojtjes së Hapësirës Ajrore të Amerikës së Veriut dhe Komanda Veriore e SHBA mbi Montana të shtunën mbrëma, dhe avionët luftarakë u dërguan për të hetuar, tha një zyrtar i lartë i administratës. Në atë kohë, ata avionë nuk identifikuan asnjë objekt që të përputhej me të dhënat e radarit, duke bërë që NORAD dhe NORTHCOM të besonin se ishte një anomali.

Por të dielën, zyrtarët e mbrojtjes rivendosën kontaktin me radarin dhe zbuluan objektin që fluturonte mbi Wisconsin dhe më pas Michigan. Trajektorja dhe lartësia e objektit ngritën shqetësimet se ai mund të përbënte një kërcënim për avionët civilë, por nuk përbënte një kërcënim ushtarak për askënd në tokë, tha zyrtari. Presidenti Joe Biden urdhëroi që objekti të rrëzohej, raporton CNN.

CNN fillimisht raportoi se objekti u rrëzua mbi liqenin Huron bazuar në atë që i thanë burimet dhe një cicërimë publike nga Rep. Jack Bergman.

U shfaq edhe një video

Një video e rrëzimit të një objekti të panjohur dyshohet se është shfaqur në rrjetet sociale, por autenticiteti i tij nuk është konfirmuar zyrtarisht.

“Daily Mail” thekson se është ende e paqartë nëse bëhet fjalë për balonë spiune kineze. Sipas mediave, Shtëpia e Bardhë ka refuzuar t’i drejtohet publikut derisa mbetjet e fluturakes të jenë gjetur dhe hetuar.

F-16 rrëzoi një objekt të panjohur

Pentagoni konfirmoi të dielën se një avion luftarak F-16 rrëzoi një objekt ajror mbi liqenin Huron më herët gjatë ditës.

Pentagoni njoftoi se objekti nuk u vlerësua si kërcënim ushtarak, por ishte rrezik fluturimi.

“Ne nuk e gjykuam atë si një kërcënim ushtarak kinetik për asgjë në terren, por e gjykuam si një kërcënim për fluturimin e sigurt dhe një kërcënim për shkak të aftësive të mundshme të mbikëqyrjes.” Ekipi ynë tani do të punojë për të rikuperuar objektin në përpjekje për të mësuar më shumë”, thuhet në deklaratë.

Pentagoni tha gjithashtu se objekti ishte i njëjti që u zbulua nga radarët mbi Montana të shtunën, duke bërë që hapësira ajrore të mbyllej për një kohë të shkurtër.

“Komanda e Mbrojtjes së Hapësirës Ajrore të Amerikës së Veriut zbuloi objektin të dielën në mëngjes dhe mbajti gjurmimin vizual dhe me radar.” “Bazuar në rrugën e fluturimit dhe të dhënat, ne mund ta lidhim në mënyrë të arsyeshme këtë objekt me një sinjal radari që u kap mbi Montana, i cili fluturoi pranë vendndodhjeve të ndjeshme të Departamentit të Mbrojtjes”, thuhet në deklaratë.

@tn.lajmelokale
@tetovanews