Ballina Bota Dita e 9-të e tërmetit… Pritje shpresëdhënëse dhe lot gëzimi: Lajmet për...

Dita e 9-të e tërmetit… Pritje shpresëdhënëse dhe lot gëzimi: Lajmet për mrekullitë njëri pas tjetrit… (VIDEO+FOTO)

Turqia u trondit nga një tërmet me magnitudë 7.7 ballë, epiqendra e të cilit ishte në rrethin Pazarcık të Kahramanmaraş më 6 shkurt në orën 04:17. Ndërsa nuk mundëm të kalonim tronditjen e kësaj fatkeqësie të tmerrshme që na dogji mushkëritë, këtë herë përjetuam tërmetin e dytë me magnitudë 7.6 ballë me qendër në Elbistan.

Kemi humbur mijëra jetë dhe dhjetëra mijëra të plagosur në këtë fatkeqësi, të cilën nuk e kemi parë kurrë më parë.Pavarësisht gjithçkaje, të gjithë sytë tani janë tek lajmet e mira që do të vijnë nga nën rrënojat në vendin tonë, i cili është bërë një zemër në një kohë të shkurtër.

Në ditën e 9-të të përpjekjeve të shpëtimit, shpresa mbetet ende. Në orën 198, erdhën 3 lajme të reja mrekullie. Në Kahramanmaraş, 17-vjeçari Muhammet Enes dhe vëllai i tij 21-vjeçar Abdulbaki Yeniar u shpëtuan nga rrënojat. Vëllai i tij më i madh, Abdülbaki Yeninar, i cili është 21 vjeç, tregoi për ato orë. Duke thënë se po lutej nën rrënoja.Në orën 198, 18-vjeçari Muhammed Cafer Çetin u shpëtua nga rrënojat në Adiyaman.

Në orën 203, Hidayet (24) dhe Muharrem Polat (32) u shpëtuan të gjallë nga rrënojat e banesës shumëkatëshe Aktaş në Kahramanmaraş. Ayşegül Bayır, 35 vjeç, u shpëtua nga rrënojat e banesës İsabey në orën 205 në Kahramanmaraş. Në orën 209, adresa e mrekullisë ishte Hatay. Babë e bijë, të cilët ndodheshin nën rrënoja, u nxorën të gjallë.

Një lajm i gëzuar vjen 207 orë pas tërmetit!
Në Adiyaman të Turqisë, 12-vjeçari Berat Yücel u nxor i gjallë nga rrënojat 207 orë pas tërmetit vdekjeprurës në Turqi dhe Siri
Shikoni pamjet:

https://youtu.be/btcdQm5sspw

https://youtu.be/5y1QjkIBaFM

Në orën e 209-të të tërmetit në Antakya të Hatajit, babai dhe vajza u gjetën të gjallë nën rrënoja.
Puna, e cila filloi kur operatori i fadromës që punonte në rrënoja, njoftoi ekipet e kërkim-shpëtimit pas zhurmës që dëgjoi, rezultoi në nxjerrjen e babait dhe vajzës të gjallë nga rrënojat.

Shpëtime të tjera të sotme

Turqia u trondit nga një tërmet me magnitudë 7.7 ballë, epiqendra e të cilit ishte në rrethin Pazarcık të Kahramanmaraş më 6 shkurt në orën 04:17. Ende pa e marrë veten nga tronditja e kësaj fatkeqësie të tmerrshme, pasoi tërmeti i dytë me magnitudë 7.6 ballë me epiqendër në Elbistan. Janë humbur mijëra jetë dhe dhjetëra mijëra të plagosur në këtë fatkeqësi, e cila nuk është parë kurrë më parë. Në ditën e 9-të të përpjekjeve të shpëtimit, shpresa mbetet ende. Në orën 198, erdhën 3 lajme të reja mrekullie. Në Kahramanmaraş, 17-vjeçari Muhammet Enes dhe vëllai i tij 21-vjeçar Abdulbaki Yeniar u shpëtuan nga rrënojat. Në orën 198, 18-vjeçari Muhammed Cafer Çetin u shpëtua nga rrënojat në Adiyaman. Në orën 203, Hidayet (24) dhe Muharrem Polat (32) u shpëtuan të gjallë nga rrënojat e banesës shumëkatëshe Aktaş në Kahramanmaraş.Pas 201 orësh nën rrënojat e tërmetit, mësuesja 26-vjeçare Emine Akgül u shpëtua e gjallë në Antakya Cumhuriyet Mahallesi:

Kur zëri i Muhammet Enes u dëgjua në apartamentin Pınar, përveç ushtarëve, minatorëve dhe oficerëve të AFAD-it, u mobilizuan edhe ekipet e shpëtimit vendas dhe të huaj.

Muhammet Enes tha se ka biseduar me vëllain e tij Abdulbakiun, i cili është 21 vjeç dhe se ai ka dëgjuar një zë nga vëllai i tij i madh që në ditët e para.

Pas 4-5 orë punë të palodhshme, fillimisht Muhammet Enes dhe më pas vëllai i tij i madh Abdülbaki Yeninar u hoqën nga rrënojat me vetëdije të qartë.

Mësohet se gjendja e vëllezërve Yeninar, të cilët me ambulancën 112 u dërguan në Spitalin e Fakultetit të Mjekësisë Universitare Kahramanmaraş Sütçü İmam, është e mirë.

17-vjeçari Muhammet Enes vazhdoi të pyeste zyrtarët për nënën e tij. Mësohet se edhe nëna e tij është nxjerrë e gjallë nga rrënojat 2 ditë më parë, e cila është shtrirë në spitalin e Kajzerit pasi kishte problem me këmbët.

17-vjeçari Muhammed Enes dhe vëllai i tij i madh 21-vjeçar Abdulbaki Yeninar, të cilët u nxorën nga rrënojat në orën 198, në ditën e 9-të të tërmetit në Kahramanmaraş, treguan për ato orë. Abdulbaki Yeninar, i cili deklaroi se ata ia dolën me proteinën që vëllai i tij mori për bodybuilding, tha: “Isha i qetë. E dija që do të shpëtoja./tetova.com

3 shpëtime të tjera të jashtëzakonshme të orëve të fundit:

Mrekullia këtë herë quhej ‘Çifti Polat’. Ekipi i Shoqatës së Klubit Sportiv të Kërkimit dhe Shpëtimit Bursa (BAKUT) shpëtoi Hidayet (24) dhe Muharrem Polat (32) nga rrënojat e banesës 7-katëshe Aktaş 203 orë pas tërmetit:

Pas 201 orësh nën rrënojat e tërmetit, mësuesja 26-vjeçare Emine Akgül u shpëtua e gjallë në Antakya Cumhuriyet Mahallesi:

18-vjeçari Muhammed Cafer Çetin u shpëtua nga rrënojat në Adiyaman 198 orë pas tërmetit!

Një mrekulli e madhe në rajonet e tërmeteve: Ayça u shpëtua e gjallë në orën 185 të tërmetit!

Pas tërmeteve me magnitudë 7.7 dhe 7.6 ballë në Kahramanmaraş, lajmet e mrekullueshme nga rajoni vazhdojnë të vijnë njëri pas tjetrit. 10-vjeçarja Ayça Çebni, e cila mbeti në rrënojat e pallatit të shkatërruar në Kahramanmaraş, u shpëtua 185 orë pas tërmetit.

Në orën 183 të tërmetit me epiqendër në Kahramanmaraş, një tjetër person nën rrënoja u shpëtua në Hatay. Nga ana tjetër, një tjetër mrekulli e madhe ndodhi në orën 182 të tërmetit. Një fëmijë i quajtur Kaan u nxor i gjallë në Hatay. Në Adiyaman, baba e bir u shpëtuan të gjallë nga rrënojat. Kështu janë kapur nga kamerat operacionet e shpëtimit./tetova.com

Turqia u trondit nga dy tërmete të mëdha me qendër në Kahramanmaraş. Tërmeti i parë është 7.7 dhe i dyti me magnitudë 7.6 ballë. Ai shkaktoi shkatërrime të mëdha në Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adiyaman, Malatya dhe Hatay. Ka lajme shpresëdhënëse nga qytetet ku vazhdon gara me kohën… Ja situata e fundit në përpjekjet e kërkim-shpëtimit nën rrënoja…

182 orë pas tërmetit në lagjen Antakya të Hatajit, 12-vjeçari Kaan Kuruoğlu u shpëtua nga rrënojat e ndërtesës në të cilën ishte bllokuar.

182 orë pas tërmetit në Cebrail të distriktit Antakya të Hatajit, një person u shpëtua nga rrënojat e ndërtesës në të cilën ishte bllokuar.

Hatice Akan, 39, në Kahramanmaraş, u shpëtua 180 orë nga rrënojat e banesës Altınköşk, e cila u shemb në distriktin Hayrullah të rrethit Onikisubat.

Hivay Üşer, 6 vjeç, i cili mbeti në rrënojat e apartamentit Bozbey në Adiyaman, u shpëtua i plagosur pas 178 orësh.

178 orë pas tërmetit, një fëmijë 6-vjeçar i quajtur Miray u shpëtua nga rrënojat e apartamentit Bozbey në qendër të Adiyaman.

178 orë pas tërmetit në lagjen Antakya të Hatajit, 70-vjeçari Nuray Gürbüz u shpëtua nga rrënojat e një ndërtese 3-katëshe.

Bünyamin İdacı, 35 vjeç, u shpëtua i gjallë në orën 177 të tërmetit nga apartamenti Kılıç në qendër të Adiyaman.

Derya Akdoğan, 26 vjeç, u shpëtua nga rrënojat me plagë në orën 177 të tërmetit në Hatay.

Në orën e 176-të të tërmetit, Serap Dönmez, i cili ishte nën rrënojat në rrethin qendror Antakya të Hatay, u shpëtua.

Ekipet që marrin pjesë në punën e shpëtimit derdhën lot gëzimi.

Nga ana tjetër, u pa se një person afër rrënojave nuk i mbante dot lotët, duke thirrur “nënë” pasi u hoq Dönmez.

Dönmez u shpëtua dhe u dërgua në spital.

Naide Umay, e cila ishte nën rrënojat në Hatay u shpëtua e gjallë në orën 175 të tërmetit.

Naide Umar, e cila u nxor nga rrënojat, u dërgua në spital me ambulancë nga ekipet e kërkim-shpëtimit.

Sibel Kaya, 40 vjeç, e cila mbeti në rrënojat e ndërtesës së shembur në Gaziantep, u shpëtua 170 orë më vonë.

Ekipet e kërkim-shpëtimit të lidhura me AFAD-in, Vullnetarët e Fatkeqësive të Lagjes, Bashkinë Güngören dhe Institutin Turk të Qymyrit të Fortë arritën në katin e parë të ndërtesës së shkatërruar 5-katëshe të apartamenteve Zamanlar.

Duke luftuar për jetën kundër kohës, skuadrat shpëtuan Sibel Kaya, ku kishin arritur, 170 orë pas rrënojave.

Kaja u dërgua në ambulancë dhe u dërgua në spital.

Ekipet e kërkim-shpëtimit brenda organit të Drejtorisë së Zjarrfikësve të Bashkisë Metropolitane Manisa, e cila vazhdon aktivitetet e tyre të kërkim-shpëtimit në rrethin Besni të Adıyaman, filluan një studim për një person që u konstatua se ishte gjallë në skanimin e bërë me kamerë termike.

Pas orëve të punës, 60-vjeçari Erengül Önder u nxor nga rrënojat 166 orë pas tërmetit.

LAJMET MË TË REJA TË 14 SHKURTIT

Një lajm i gëzuar vjen 207 orë pas tërmetit!
Në Adiyaman të Turqisë, 12-vjeçari Berat Yücel u nxor i gjallë nga rrënojat 207 orë pas tërmetit vdekjeprurës në Turqi dhe Siri
Shikoni pamjet:

https://youtu.be/btcdQm5sspw

https://youtu.be/5y1QjkIBaFM

Në orën e 209-të të tërmetit në Antakya të Hatajit, babai dhe vajza u gjetën të gjallë nën rrënoja.
Puna, e cila filloi kur operatori i fadromës që punonte në rrënoja, njoftoi ekipet e kërkim-shpëtimit pas zhurmës që dëgjoi, rezultoi në nxjerrjen e babait dhe vajzës të gjallë nga rrënojat.

Shpëtime të tjera të sotme

Turqia u trondit nga një tërmet me magnitudë 7.7 ballë, epiqendra e të cilit ishte në rrethin Pazarcık të Kahramanmaraş më 6 shkurt në orën 04:17. Ende pa e marrë veten nga tronditja e kësaj fatkeqësie të tmerrshme, pasoi tërmeti i dytë me magnitudë 7.6 ballë me epiqendër në Elbistan. Janë humbur mijëra jetë dhe dhjetëra mijëra të plagosur në këtë fatkeqësi, e cila nuk është parë kurrë më parë. Në ditën e 9-të të përpjekjeve të shpëtimit, shpresa mbetet ende. Në orën 198, erdhën 3 lajme të reja mrekullie. Në Kahramanmaraş, 17-vjeçari Muhammet Enes dhe vëllai i tij 21-vjeçar Abdulbaki Yeniar u shpëtuan nga rrënojat. Në orën 198, 18-vjeçari Muhammed Cafer Çetin u shpëtua nga rrënojat në Adiyaman. Në orën 203, Hidayet (24) dhe Muharrem Polat (32) u shpëtuan të gjallë nga rrënojat e banesës shumëkatëshe Aktaş në Kahramanmaraş.Pas 201 orësh nën rrënojat e tërmetit, mësuesja 26-vjeçare Emine Akgül u shpëtua e gjallë në Antakya Cumhuriyet Mahallesi:

Kur zëri i Muhammet Enes u dëgjua në apartamentin Pınar, përveç ushtarëve, minatorëve dhe oficerëve të AFAD-it, u mobilizuan edhe ekipet e shpëtimit vendas dhe të huaj.

Muhammet Enes tha se ka biseduar me vëllain e tij Abdulbakiun, i cili është 21 vjeç dhe se ai ka dëgjuar një zë nga vëllai i tij i madh që në ditët e para.

Pas 4-5 orë punë të palodhshme, fillimisht Muhammet Enes dhe më pas vëllai i tij i madh Abdülbaki Yeninar u hoqën nga rrënojat me vetëdije të qartë.

Mësohet se gjendja e vëllezërve Yeninar, të cilët me ambulancën 112 u dërguan në Spitalin e Fakultetit të Mjekësisë Universitare Kahramanmaraş Sütçü İmam, është e mirë.

17-vjeçari Muhammet Enes vazhdoi të pyeste zyrtarët për nënën e tij. Mësohet se edhe nëna e tij është nxjerrë e gjallë nga rrënojat 2 ditë më parë, e cila është shtrirë në spitalin e Kajzerit pasi kishte problem me këmbët.

17-vjeçari Muhammed Enes dhe vëllai i tij i madh 21-vjeçar Abdulbaki Yeninar, të cilët u nxorën nga rrënojat në orën 198, në ditën e 9-të të tërmetit në Kahramanmaraş, treguan për ato orë. Abdulbaki Yeninar, i cili deklaroi se ata ia dolën me proteinën që vëllai i tij mori për bodybuilding, tha: “Isha i qetë. E dija që do të shpëtoja./tetova.com

3 shpëtime të tjera të jashtëzakonshme të orëve të fundit:

Mrekullia këtë herë quhej ‘Çifti Polat’. Ekipi i Shoqatës së Klubit Sportiv të Kërkimit dhe Shpëtimit Bursa (BAKUT) shpëtoi Hidayet (24) dhe Muharrem Polat (32) nga rrënojat e banesës 7-katëshe Aktaş 203 orë pas tërmetit:

Pas 201 orësh nën rrënojat e tërmetit, mësuesja 26-vjeçare Emine Akgül u shpëtua e gjallë në Antakya Cumhuriyet Mahallesi:

18-vjeçari Muhammed Cafer Çetin u shpëtua nga rrënojat në Adiyaman 198 orë pas tërmetit!

 

@tn.lajmelokale
@tetovanews