Ballina Bota E frikshme sesi studiuesi parashikoi saktësisht 4 ditë më parë tërmetin e...

E frikshme sesi studiuesi parashikoi saktësisht 4 ditë më parë tërmetin e fortë që goditi Turqinë

Tërmeti i fuqishëm që goditi sot rajonin turko-sirian dhe që ka shkaktuar deri më tani mbi 2300 viktima, u parashikua katër ditë më parë nga studiuesi sizmik holandez, Frank Hoogerbeets.

“Herët apo vonë do të ketë një tërmet rreth 7.5 në rajonin e Turqisë jugore dhe në Jordani të Sirisë”,– shkroi ai në rrjetin e tij social.

Studiuesi tregoi përmes një postimi në Twitter, se një goditje e fortë sizmike me magnitudë 7.5 ballë mund të ndodhë në Turqi midis datave 4-6 shkurt.

Artikulli paraprakMbi 500 të vdekur në Turqi dhe Siri nga tërmeti më i madh i këtij shekulli në këtë rajon (VIDEO+FOTO)
Artikulli tjetërDy studentë nga Maqedonia në mesin e të lënduarve nga tërmeti në Turqi