Ballina Bota FMN planifikon një program prej 15 miliardë dollarësh për Ukrainën

FMN planifikon një program prej 15 miliardë dollarësh për Ukrainën

Kievi pret që Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) të nisë një program të ri shumëvjeçar për Ukrainën që arrin në 15 miliardë dollarë, tha kryeministri Denys Shmyhal pas një takimi më 20 shkurt me kryetaren e FMN-së Kristalina Georgieva.

“Është planifikuar që programi me FMN-në të përbëhet nga dy pjesë: mbështetje e menjëhershme financiare dhe mbështetje për reformat strukturore që do të kontribuojnë në rimëkëmbjen (të Ukrainës)”, tha Shmyhal në Telegram.

Georgieva dhe ekipi i saj mbërritën në Kiev më 20 shkurt për t’u takuar me zyrtarët ukrainas dhe “të diskutojnë mekanizmat e mbështetjes financiare për Ukrainën”, sipas kryeministrit.

Presidenti Volodymyr Zelensky u takua gjithashtu me kryetaren e FMN-së. “Mbështetja e FMN-së krijon një mundësi që Ukraina të mbetet e fortë. Ajo është gjithashtu një armë – një armë ekonomike që na mundëson ne, shoqërinë tonë dhe biznesin tonë të zhvillojmë”, shkroi Zelensky.

Georgieva tha më 25 tetor se nevojat për financim të jashtëm të Ukrainës në vitin 2023 do të ishin rreth 3 deri në 4 miliardë dollarë në muaj në skenarin më të mirë, por mund të arrijnë në 5 miliardë dollarë pasi Rusia synon infrastrukturën kritike të vendit./abcnews.al

@tn.lajmelokale
@tetovanews