Ballina Bota Inxhinieri i sizmologjisë nga Stambolli: Nëse shtyllat dhe përforcimi i ndërtesave do...

Inxhinieri i sizmologjisë nga Stambolli: Nëse shtyllat dhe përforcimi i ndërtesave do të ishin bërë siç duhet, ato nuk do të ishin shembur dhe shpëtimtarët mund të kishin shpëtuar jetë

Nëse do të respektoheshin rregullat dhe do të ishin bërë saktë shtyllat dhe përforcimi, edhe nëse do të dështonte diku, ndërtesa nuk do të ishte shembur dhe kështu shpëtimtarët mund të kishin shpëtuar jetë, deklaroi inxhinieri i sizmologjisë Mustafa Erdik nga departamenti i tërmeteve të Universitetit Bogazici në Stamboll me rastin e tërmetit katastrofik në Turqi.

Sipas tij, operacionet e shpëtimit pothuajse kanë përfunduar.

“Kanë kaluar pothuajse dy javë dhe ka shumë pak gjasa që dikush të jetë ende gjallë nën rrënoja”. “Kërkimet po vazhdojnë në disa pjesë, por me siguri do të ndërpriten në ditët në vijim”, tha ai për N1, transmeton tetova.com.

Siç theksoi ai, zakonisht forca maksimale e pasgoditjeve është një shkallë nën goditjen kryesore.

“Nëse tërmeti kryesor është 7.8, mund të prisni 6.8, por nuk e di nëse është pasgoditje apo vazhdim i së njëjtës lëvizjeje sizmike, ndoshta tërmeti ka goditur një zonë tjetër, ndoshta nuk është pasgoditje, nuk i dimë. detajet ende”, tha Erdik.

Ai shtoi se befasia nuk ishte në dëme, sepse prisnin dëme të mëdha nëse do të ndodhte një tërmet i tillë, por se numri i të vdekurve e befasoi.

Ai shpjegoi se çatitë dhe dyshemetë ishin të vendosura njëra mbi tjetrën si një kullë letrash dhe në një situatë të tillë është shumë e vështirë të gjenden të mbijetuar, madje edhe më e vështirë të shpëtohen nëse gjenden.

“Ne mund të rindërtojmë qytete, por nuk mund të kthejmë të vdekurit, është një tragjedi e madhe dhe shkak për trishtim për të gjithë ne”, përfundoi ai./tetova.com

@tn.lajmelokale
@tetovanews